Koncerny energetyczne w UE chcą wycofania dopłat do zielonej energii

Koncerny energetyczne w UE chcą wycofania dopłat do zielonej energii
EnergieAgentur.NRW, flickr cc-by-2.0

{więcej}9 czołowych koncernów energetycznych z Unii Europejskiej wydało oświadczenie, w którym wzywają one do nieprzyjmowania wiążącego celu w zakresie udziału OZE w konsumpcji energii w UE po roku 2020. 

Wśród sygnatariuszy oświadczenia są niemieckie E.ON i RWE, francuski GDF Suez, szwedzki Vattenfall, hiszpańska Iberdrola, a także włoskie ENI i Enel. Wspomniane firmy chcą wycofania wsparcia dla energetyki odnawialnej po 2020 r. i agrumentują, że większość technologii OZE po tym okresie nie będzie potrzebować już wsparcia i należy je skierować do mniej rozwiniętych technologii takich jak produkcja energii z pływów morskich. 

REKLAMA

Przeciwnicy dopłat do OZE wskazują, że należy zwolnić tempo, w jakim powstają nowe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, gdyż produkcja zielonej energii wypycha z rynku konwencjonalne wytwarzanie i obniża bezpieczeństwo energetyczne. 

REKLAMA

W debacie mającej na wyznaczenie unijnej strategii klimatycznej po 2020 roku zwolennikami przyjęcia nowego obligatoryjnego celu produkcji zielonej energii do 2030 roku są przede wszystkim Komisja Europejska i rząd Niemiec. Zdecydowanym przeciwnikiem nowego celu OZE jest Wielka Brytania, która chce dalej ograniczać emisję CO2, ale bez subsydiowania zielonej energii. 
gramwzielone.pl