
Energa dystrybucją stoi
Państwowy koncern energetyczny odnotował w 2018 roku mniejszy wynik w ujęciu EBITDA od zanotowanego w 2017 roku. W ubiegłym roku segment dystrybucji odpowiadał znowu za około 4/5 zysku wypracowanego przez Energę.
Państwowy koncern energetyczny odnotował w 2018 roku mniejszy wynik w ujęciu EBITDA od zanotowanego w 2017 roku. W ubiegłym roku segment dystrybucji odpowiadał znowu za około 4/5 zysku wypracowanego przez Energę.
Już wszystkie państwa członkowskie UE wyspowiadały się Brukseli ze swych energetycznych planów. Czesi stawiają na atom, Słowacy na kogenerację, Rumuni na OZE, ale nie rezygnują z węgla.
Ministerstwo Energii wczoraj opublikowało projekt nowelizacji ustawy o OZE. Zaproponowane przepisy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom inwestorów szykujących projekty wiatrowe i fotowoltaiczne do kolejnych, zaplanowanych na ten rok aukcji...
Zastosowanie technologii blockchain przy handlu emisjami CO2 to temat hackathonu odbywającego się dzisiaj w Krakowie. Tauron, który organizuje to wydarzenie, zapewnia, że to pierwszy w Polsce blockchainowy hackathon dotyczący branży energetycznej.
Komisja Europejska ogłosiła program inwestycyjny, z którego mają być finansowane innowacje w obszarze gospodarki niskoemisyjnej i na który przeznaczy aż około 10 mld euro. Dokładny budżet programu ma być uzależniony od wyceny praw do emisji CO2.
NFOŚiGW zaczyna dzisiaj nabór wniosków o dotacje i pożyczki w dwóch programach „Ciepłownictwo powiatowe” oraz „Energia Plus” mających na celu dofinansowanie inwestycji, które przyczynią się do ograniczenia szkodliwych emisji w energetyce i ciepłownictwie.
Państwowy koncern energetyczny przedstawił wstępne dane za 2018 rok. Wynika z nich, że w ubiegłym roku Tauronowi udało się zwiększyć przychody w stosunku do wcześniejszych lat. Przy utrzymaniu zbliżonego wyniku EBITDA wyraźnie niższy był jednak wypracowany w ubiegłym roku zysk netto...
W związku z podjęciem prac nad kolejną nowelizacją ustawy o odnawialnych źródeł energii Konfederacja Lewiatan wskazuje na konieczność zniesienia podstawowych barier, z którymi obecnie muszą borykać się firmy inwestujące w większe instalacje OZE.
Ponad 50 tysięcy Polaków zainstalowało na dachach panele słoneczne i produkują sobie prąd. Ubiegły rok przyniósł prawdziwy boom na rynku. Ceny instalacji poleciały mocno w dół, do tego w wielu województwach sypnięto dotacjami.
Zarząd województwa mazowieckiego wkrótce uruchomi dodatkowe pieniądze z unijnych funduszy m.in. na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, termomodernizację budynków czy instalację odnawialnych źródeł energii. Osobny, duży budżet na ten cel zarezerwowały władze Warszawy.
Vienna Insurance Group opublikowała wchodzącą w życie od momentu ogłoszenia politykę, która kończy z zaangażowaniem VIG w ubezpieczanie nowych elektrowni węglowych i kopalni węgla kamiennego i brunatnego, a także z ubezpieczaniem firm energetycznych, którzy produkują ponad 50 proc. energii z węgla.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły trzy przetargi na świadczenie usług z zakresu redukcji zapotrzebowania na moc na żądanie w ramach tzw. Programu Bieżącego oraz dwóch Programów Gwarantowanych – jednego dla wydzielonych obszarów, a drugiego dla całego kraju.
Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez niemiecki koncern energetyczny RWE aktywów związanych z wytwarzaniem energii odnawialnej i jądrowej, które do tej pory należały do innego niemieckiego giganta energetycznego E.ON.
Udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Niemiec w ubiegłym roku wzrósł do 40 proc. Okazuje się teraz, że dużo wyższy udział OZE miały w ubiegłym roku w systemie energetycznym wschodniej części kraju...
Think-tank „Forum Energii” opublikował uwagi do przedstawionego przez Ministerstwo Energii w ubiegłym miesiącu i wcześniej wysłanego do Brukseli projektu dokumentu o nazwie „Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030”.