Blockchain w handlu emisjami CO2

Blockchain w handlu emisjami CO2
Fot. Tauron

Zastosowanie technologii blockchain przy handlu emisjami CO2 to temat hackathonu odbywającego się dzisiaj w Krakowie. Tauron, który organizuje to wydarzenie, zapewnia, że to pierwszy w Polsce blockchainowy hackathon dotyczący branży energetycznej.

Podczas hackathonu dziesięć zespołów stanie przed wyzwaniem stworzenia rozwiązania opartego o blockchain, które zabezpieczy transakcję spot na rynku handlu emisjami CO2.

Hackathon organizowany jest we współpracy z firmą R3, której eksperci udostępnią zespołom uczestniczącym w wydarzeniu swoją platformę CORDA. Oparta o blockchain platforma jest już wykorzystywana w wielu branżach – od usług finansowych przez opiekę zdrowotną, po logistykę, ubezpieczenia czy energetykę.

REKLAMA

CORDA pozwala na rejestrację, zarządzanie i wykonanie umów w doskonałej synchronizacji pomiędzy wszystkimi stronami.

Jak informuje Tauron, eksperci brytyjskiej firmy podzielą się swoimi doświadczeniami, wspierając zespoły podczas tworzenia prototypowych rozwiązań, które mogą zostać wykorzystane przy handlu emisjami CO2.

Wydarzenie otworzy praktyczne szkolenie dotyczące wykorzystania technologii blockchain w handlu prawami do emisji CO2. Natomiast w drugiej części dziesięć dwuosobowych zespołów w ciągu ośmiu godzin spróbuje stworzyć oparty o blockchain smart contract zabezpieczający transakcję na tym rynku.

REKLAMA

Tauron podkreśla, że blockchain zalicza się do inicjatyw wpisanych w strategiczną agendę badawczą, czyli jego „mapę drogową” w dziedzinie badań, rozwoju i innowacji, które chce realizować państwowy koncern energetyczny.

Tauron miał już przeprowadzić szczegółową analizę dotyczącą zasadności wdrożenia blockchain w grupie, a wyniki miał pokazać potencjał wykorzystania tej technologii w takich obszarach jak handel, inteligentne usługi sieciowe, energetyka rozproszona, obieg i zarządzanie dokumentacją, bilansowanie mocy, śledzenie pochodzenia surowców energetycznych w łańcuchu dostaw czy elektromobilność.

Spółka podkreśla, że technologia blockchain budzi zainteresowanie firm energetycznych ze względu na dużą odporność na działania hakerskie. Jest to możliwe dzięki tworzeniu przez blockachain łańcucha danych rozproszonych w różnych bazach, a każda zmiana tak zapisanych informacji wymaga uzgodnienia z wszystkimi ogniwami.

R3 to globalne konsorcjum ponad 150 banków i instytucji finansowych tworzących platformę blockchain CORDA. Współpracuje z szerokim ekosystemem partnerów składającym się z ponad 300 członków z wielu branż, zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego. Globalny zespół złożony z ponad 190 specjalistów w 13 krajach wdraża rozwiązania zmieniające setki procesów biznesowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.