Startują programy Ciepłownictwo powiatowe i Energia Plus

Startują programy Ciepłownictwo powiatowe i Energia Plus
Gramwzielone.pl (C)

NFOŚiGW zaczyna dzisiaj nabór wniosków o dotacje i pożyczki w dwóch programach „Ciepłownictwo powiatowe” oraz „Energia Plus” mających na celu dofinansowanie inwestycji, które przyczynią się do ograniczenia szkodliwych emisji w energetyce i ciepłownictwie.  

Program priorytetowy „Ciepłownictwo powiatowe” jest skierowany do przedsiębiorców produkujących energię cieplną na cele komunalno-bytowe, których większościowym udziałowcem jest jednostka samorządu terytorialnego, posiadająca przynajmniej 70 proc. udziałów. W tym przypadku wnioskodawcy mogą starać się o dotacje (do 30 proc.), pożyczki preferencyjne (od 1 do 300 mln zł na 20 lat, z możliwością umorzenia) oraz pożyczki komercyjne (na zasadach rynkowych).

Z kolei beneficjentami programu priorytetowego „Energia Plus” mogą być przedsiębiorcy, dla których przewidziano dotacje (ale tylko dla technologii ORC), pożyczki preferencyjne (od 1 do 300 mln zł na 15-20 lat, z możliwością umorzenia) oraz pożyczki na zasadach rynkowych. To program mający wyjść na przeciw potrzebom polskiego przemysłu, wynikającym z zaostrzających się norm emisyjnych.

REKLAMA

Oba programy mają dać możliwość dofinansowania przedsięwzięć skupiających się na ograniczeniu lub uniknięciu szkodliwych emisji do atmosfery; zmniejszeniu zużycia surowców pierwotnych; poprawie efektywności energetycznej; nowych źródłach ciepła i energii elektrycznej; modernizacji/rozbudowie sieci ciepłowniczych oraz energetycznemu wykorzystaniu zasobów geotermalnych.

REKLAMA

Oba uruchomione dzisiaj nabory zakończą się 20 grudnia 2019 r.

Na realizację obu programów NFOŚiGW przewidział łącznie 4,5 mld zł, w tym 500 mln zł na pilotaż „Ciepłownictwo powiatowe” oraz 4 mld zł na „Energię Plus”.

Więcej o zasadach dofinansowania w obu programach w artykule: „Energia Plus” i „Ciepłownictwo powiatowe”. Nowe programy NFOŚiGW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.