To pierwsza taka fabryka elektrolizerów na świecie

To pierwsza taka fabryka elektrolizerów na świecie
fot. Nel

Firma Nel otworzyła zakład produkcji elektrolizerów w Heroya w Norwegii. Przyjęte w nim rozwiązania mają sprawić, że do 2025 roku produkcja zielonego wodoru będzie kosztowała nie więcej niż wytwarzanie wodoru na bazie gazu ziemnego. Zamówienia na elektrolizery Norwegowie realizują m.in. dla klientów z Polski. 

Tym, co wyróżnia fabrykę elektrolizerów w Heroya, jest całkowita automatyzacja produkcji. To pierwszy na świecie w pełni zautomatyzowany zakład o takiej specjalizacji. Firma Nel planuje znacząco obniżyć w nim jednostkowy koszt produkcji elektrod, co przyczyni się do szerszego wykorzystania ekologicznego wodoru w przemyśle i mobilności. Teraz stanowi on tylko 1 proc. światowego zużycia wodoru w tych sektorach.

Celem Nel jest dostarczanie ekologicznego wodoru w cenie 1,5 dolara za kg, co wymagałoby zmniejszenia ponoszonych dziś nakładów inwestycyjnych na jego produkcję do 25 proc. obecnego poziomu. Jak zapowiada Jon André Løkke, dyrektor generalny Nel: – Połowa oszczędności, które musimy osiągnąć, będzie wynikać z powiększenia skali i zwiększenia wydajności produkcji. Pozostała część będzie wynikiem ekonomii skali i efektywnej współpracy z partnerami przemysłowymi.

REKLAMA

Jak dodaje dyrektor norweskiego przedsiębiorstwa, dąży ono do uprzemysłowienia swojej technologii PEM (elektrolizery z membraną elektrolitowo-polimerową) w Stanach Zjednoczonych. Duży kapitał firma przeznacza na rozwój koncepcji elektrolizerów o mocy nawet 800 MW i większych (bazujących na modułach 20, 100 i 200 MW).

Podczas otwarcia nowej fabryki firmy Nel obecny był norweski minister ropy naftowej i energii Terje Lien Aasland, który podkreślił wagę tego, że produkowane w Heroya elektrolizery będą opatrzone znakiem „Made in Norway”. – Norwegia ma konkurencyjne i kompetentne środowisko przemysłowe, które może przyczynić się do rozwoju technologii wodorowych. Nie tylko na wyspie Heroya – mówił minister.

Nowy zakład ma obecnie moc produkcyjną 500 MW. Dalsze inwestycje mają spowodować jej wzrost nawet do 2 GW. Nel zamierza w 2025 roku osiągnąć łącznie 10 GW mocy produkcyjnych.

REKLAMA

Kontrakty Nel w Polsce

Na początku tego miesiąca producent elektrolizerów poinformował, że jego spółka zależna Nel Hydrogen Fueling otrzymała zamówienie na stację paliw wodorowych H2Station w Polsce. Złożyła je firma Biproraf, należąca do gdańskiej Grupy Technologicznej ASE.

Stacja paliw wodorowych w Polsce będzie służyła do zasilania pojazdów lekkich i ciężkich (FCEV), a także wózków widłowych. H2Station składać się będzie z jednego modułu stacji i dwóch dystrybutorów. Jak zapewnia producent, zatankuje ona lekkie pojazdy w mniej niż pięć minut, a ciężkie w mniej niż 20 minut.

Całość prac EPC związanych z uruchomieniem stacji, w której zostaną wykorzystane urządzenia dostarczone przez Nel, wykona firma Biproraf.

Pierwsze zamówienie na stację paliw wodorowych w Polsce spółka Nel Hydrogen Fueling otrzymała w październiku 2021 roku. Kontrakt na dostawę stacji, na której tankowane będą samochody osobowe i autobusy, został podpisany z grupą energetyczną ZE PAK. Wartość zamówienia wyniosła około 3,2 mln euro.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.