To będzie pierwszy taki elektrolizer w Holandii

To będzie pierwszy taki elektrolizer w Holandii
fot. Axpo Energy

Planowany przez koncern Essent zakład produkcji wodoru będzie zasilany energią słoneczną dostarczaną z solarnych instalacji lądowych i pływających. Do tego dojdzie magazyn energii. Firma rozważa też opcję wykorzystania energii wiatrowej.

Holenderskie przedsiębiorstwa Essent i Solinoor podpisały porozumienie w sprawie nowej inwestycji w Holandii. W 2022 roku Essent chce rozpocząć budowę zakładu produkcji wodoru, który będzie zasilany energią słoneczną. Pomóc ma w tym Solinoor, zajmujący się instalacjami solarnymi.

W planowanym elektrolizerze – o mocy 5 MW – energia elektryczna pozyskiwana z systemu fotowoltaicznego przetwarzana będzie na wodór i ciepło odpadowe, które mają być dostarczane do przedsiębiorstw działających w regionie.

REKLAMA

Instalacja wodorowa ma zasadniczo korzystać z energii słonecznej, jednak Essent bada też możliwość wykorzystania energii wiatrowej w sytuacji braku zasilania z fotowoltaiki. W tym kontekście projekt ma stanowić antidotum na ograniczone możliwości przyjmowania energii z OZE przez sieć. Aby nie tracić nadwyżek energii, które nie mogą być od razu przetworzone na wodór lub oddane do sieci, instalacja wyposażona zostanie w baterie do tymczasowego magazynowania energii.

Pionierskie projekty w Holandii

Według informacji firmy Essent będzie to pierwszy w Holandii zintegrowany projekt, w którym do zrównoważonej produkcji wodoru wykorzystana zostanie energia z paneli fotowoltaicznych umieszczonych nie tylko na gruncie, ale także na wodzie.

Niedawno podobny projekt – łączący działalność elektrowni PV ze zlokalizowaną przy niej instalacją elektrolizerów – ogłosił holenderski deweloper OZE GroenLeven, związany z grupą BayWa. Swój pomysł realizował we współpracy z lokalnym operatorem sieci dystrybucyjnej Alliander.

Instalacja GroenLeven powstała w Oosterwolde we Fryzji. Nadwyżki energii wytworzonej przez farmę fotowoltaiczną przeznaczone tam będą na zasilanie elektrolizerów, które wyprodukują do 100 tys. kg wodoru rocznie. Farma PV w Oosterwolde składa się 132 tys. paneli fotowoltaicznych i ma moc 50 MW.

REKLAMA

Lokalny transport wodoru

Essent i Solinoor chcą też zastanowić się nad możliwościami dostarczania wyprodukowanego wodoru do lokalnych odbiorców. W grę wchodzi transport drogowy lub wtłaczanie wodoru bezpośrednio do rurociągu.

Obie holenderskie firmy chcą przedstawić lokalnym odbiorcom różne opcje przejścia na zrównoważoną działalność biznesową dzięki wykorzystaniu wodoru. Klient będzie mógł wybrać od razu wersję korzystania w 100 proc. z wodoru, może też tymczasowo używać mieszaniny wodoru i gazu ziemnego. To pozwoli rozłożyć w czasie koszty przejścia na bezemisyjne paliwo.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.