Gigawaty ekologicznego wodoru w Hiszpanii i Portugalii

Gigawaty ekologicznego wodoru w Hiszpanii i Portugalii
fot. Porto de Sines

Nowa portugalska inwestycja nazwana MadoquaPower2X, zakładająca uruchomienie elektrolizerów o mocy 500 MW, dołącza do projektów wodorowych ogłoszonych na Półwyspie Iberyjskim w pierwszych czterech miesiącach tego roku. Ich skumulowana, planowana moc wynosi już co najmniej kilkanaście gigawatów. 

MadoquaPower2X to projekt realizowany przez duńską firmę Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) we współpracy z portugalskim deweloperem Madoqua Renewables i holenderską firmą konsultingową Power2X. Do 2025 roku w portugalskim porcie Sines, gdzie do tej pory odbierany był m.in. gaz, ma powstać zakład produkcji wodoru o mocy 500 MW.

Zainstalowane w porcie w Sines elektrolizery będą wykorzystywane do produkcji 50 tys. ton zielonego wodoru i 500 tys. ton zielonego amoniaku rocznie. Szacowana wartość projektu wynosi 1 mld euro.

REKLAMA

To jest już kolejny ogłoszony w tym roku projekt dotyczący produkcji wodoru na Półwyspie Iberyjskim.

Catalina 2 GW

W lutym br. zapowiedziany został projekt Catalina w Hiszpanii, w północno-wschodnim regionie Aragonii. Ma on skutkować budową elektrolizerów zasilanych przez 5 GW mocy w energetyce wiatrowej i słonecznej, a zainstalowane elektrolizery osiągną docelowo moc 2 GW.  

W pierwszej fazie (moc 500 MW, zasilanie z PV i instalacji wiatrowych na poziomie 1,7 GW) ruszyć ma produkcja około 40 tys. ton ekologicznego wodoru rocznie. Także ten projekt realizuje firma CIP, tym razem we współpracy m.in. z duńskim producentem elektrowni wiatrowych Vestas.

HyDeal Espana 7,4 GW

REKLAMA

Również w lutym ogłoszony został ogromny projekt HyDeal Espana o mocy 7,4 GW, uznany przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (IRENA) za największy na świecie projekt odnawialnego wodoru. Obejmuje on nie tylko produkcję, ale także przesył wodoru. Zielony wodór ma być dostarczany z obiektów zlokalizowanych w północnej Hiszpanii do kompleksu przemysłowego w Asturii. 

Głównymi inwestorami w projekcie są ArcelorMittal, Enagss, Grupa Fertiberia i DH2 Energy. Produkcja wodoru ma ruszyć w 2025 roku. Całkowite planowane moce to 9,5 GW w energetyce słonecznej i 7,4 GW w elektrolizerach, które mają być osiągnięte w 2030 roku.

SHYNE 2 GW

W styczniu z kolei hiszpańska grupa paliwowa Repsol poinformowała o projekcie sieci wodorowej SHYNE. Firma chce do 2030 roku produkować w niej 2 GW ekologicznego wodoru (500 MW do 2025 roku) do wykorzystania w ciepłownictwie, przemyśle ciężkim i transporcie. Projekt realizowany będzie przez wielosektorowe konsorcjum 33 firm i organizacji pod kierownictwem Repsol. Firma zainwestuje w tym celu 3,23 mld euro.

Planowane przemysłowe węzły wodorowe powstaną na północy Hiszpanii: w regionie Basków, Katalonii i Murcji. Ponadto projekt przewiduje stworzenie dwóch ośrodków innowacji w Madrycie i Kastylii-La Manchy, w których opracowywane będą elektrolizery, a także rozwijana będzie fotoelektrokataliza – technologia rozkładu wody pod wpływem światła słonecznego.

Projekt MadoquaPower2X oznacza, że tylko w pierwszych miesiącach tego roku na Półwyspie Iberyjskim zapowiedziano inwestycje zakładające budowę instalacji do produkcji zielonego wodoru o mocy wynoszącej przynajmniej kilkunaście gigawatów. W tej części Europy może to być proces tańszy ze względu na potencjalnie tańszą energię elektryczną z uwagi na wysokie nasłonecznienie i stosunkowo silny wiatr.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.