W Polsce powstał wysokowydajny elektrolizer wodorowy

W Polsce powstał wysokowydajny elektrolizer wodorowy
fot. Enertrag

Elektrolizer zbudowany przez ML System wytwarza wodór o czystości na poziomie 99 proc. Wysokociśnieniowe urządzenie do produkcji wodoru pracuje przy niskim napięciu, co pozwala na jego integrację z instalacjami fotowoltaicznymi.

Producent rozwiązań z obszaru fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami zaprojektował w swoim laboratorium i zbudował prototyp elektrolizera wysokociśnieniowego do wytwarzania wodoru. Urządzenie pracuje przy niskim napięciu, dzięki czemu da się je zintegrować z instalacjami PV. Ponadto modułowe rozwiązanie ułatwia – jak zapewnia ML System – dopasowanie ilości produkowanego wodoru do zapotrzebowania.

Docelowo skupiamy się na stworzeniu kompletnej, zielonej technologii wodorowej dedykowanej małym i średnim instalacjom fotowoltaicznym. Będą z nich mogły korzystać domy jednorodzinne i przedsiębiorstwa – mówi Dawid Cycoń, prezes ML System. Jak zapewnia, oferta będzie skalowalna i pomoże w uniezależnieniu systemów grzewczych i tankowania pojazdów napędzanych wodorem od zewnętrznych źródeł dostaw.

REKLAMA

– Ma to szczególne znaczenie w okresie rosnących cen paliw, zwrotu UE w kierunku zielonej energii i konieczności uzyskania niezależności energetycznej – dodaje Dawid Cycoń.

Elektrolizer odporny na zanieczyszczenia

Obecna wersja urządzenia jest już czwartą i wciąż trwają prace nad poprawą kluczowych parametrów. ML System zbudował prototyp z użyciem własnych komponentów. Wykorzystanie procesów wzrostu warstw atomowych pozwoliło znacząco poprawić efektywność generacji wodoru i zminimalizować wpływ zanieczyszczeń na prace elektrolizera.

Jak podaje producent, obecna wersja urządzenia wytwarza wodór o wysokiej czystości na poziomie 99 proc.

ML System jest współzałożycielem zlokalizowanej w Rzeszowie Podkarpackiej Doliny Wodorowej, której celem jest zbudowanie łańcucha wartości gospodarki wodorowej obejmującego: produkcję wodoru, jego przesył, transport, magazynowanie oraz zastosowanie w energetyce, transporcie i przemyśle.

REKLAMA

Przełomowe projekty

ML System to spółka dysponująca silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym i koncentrująca się na innowacyjnych rozwiązaniach fotowoltaicznych zintegrowanych z budownictwem (BIPV). W swojej ofercie ma nie tylko produkty tradycyjnej fotowoltaiki i produkty z obszaru smart city, ale też specjalistyczne szkło, wyprodukowane na podstawie badań w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej.

W zeszłym roku spółka uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną przeziernych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną – Qunatum Glass (QGlass). W ramach swojej strategii „nowej ery kwantowej” ML System chce doprowadzić do nowych zastosowań szkła w branży BIPV i automotive.

Produkcja QGlass ruszyła w połowie grudnia 2021 roku w zakładzie w Zaczerniu. Spółka chce osiągnąć zdolności produkcyjne na poziomie około 5 tys. m2 miesięcznie.

Jak podaje producent, QGlass stanowi aktywny element generujący darmową energię ze słońca przy zachowaniu wyglądu szyby nieróżniącego się od szyb standardowych. Firma zastąpiła niewidoczną powłokę z tlenków metali powłoką z kropek kwantowych. Q Glass ma przepuszczać promieniowanie świetlne w długości widzialnej, a podczerwień i niekorzystne promieniowanie UV zamieniać na energię elektryczną.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.