REKLAMA
 
REKLAMA

Lhyfe zwiększa produkcję zielonego wodoru, ale notuje stratę

Lhyfe zwiększa produkcję zielonego wodoru, ale notuje stratę
fot. YouTube/Lhyfe

Jeden z europejskich liderów w wytwarzaniu zielonego wodoru podsumował rok 2022. W tym czasie zwiększył portfel projektów do prawie 10 GW i zanotował przychody na plusie, jednak powiększył stratę netto względem roku wcześniejszego. To nie przeszkadza francuskiej firmie planować zwielokrotnienie mocy wytwórczych w kolejnych latach.

W 2022 roku Lhyfe, francuski producent zielonego wodoru działający na wielu rynkach europejskich, osiągnął przychody na poziomie 0,6 mln euro (0,2 mln euro rok wcześniej). EBITDA spółki wyniosła -17 mln euro – wobec wyniku -5 mln euro w roku 2021.

Ujemna EBIDTA ma być wynikiem mocnego przyspieszenia ekspansji spółki i związanych z tym kosztów, m.in. zatrudnienia pracowników, uruchomienia nowych biur, obsługi administracyjno-marketingowej oraz działań badawczo-rozwojowych.

REKLAMA

Spółka zanotowała w 2022 roku stratę netto na poziomie 25,8 mln euro, podczas gdy w 2021 roku strata wyniosła 8,7 mln euro. Jak podaje Lhyfe, na 6,6 mln euro straty w ubiegłym roku złożyły się koszty odsetek, straty z tytułu różnic kursowych oraz dyskonto księgowe za obligacje zamienne.

2022 był ważnym rokiem dla naszego rozwoju: przyspieszone inwestycje w projekty zakładów produkcji wodoru, rozbudowa naszych zespołów we wszystkich regionach, ciągłe inwestycje w badania i rozwój, postępy w naszych projektach offshore, nowe umowy strategiczne i przemysłowe, poprawa pozycji gotówkowej itp. – podsumował Matthieu Guesné, założyciel i Chairman-CEO firmy Lhyfe.

W minionym roku spółka m.in. złożyła pięć wniosków o pozwolenia na budowę nowych elektrolizerów i zabezpieczyła grunty pod 14 obiektów produkcyjnych. Pozyskała jednocześnie dofinansowanie na nowe projekty w wysokości łącznie 16,4 mln euro, w tym 14,5 mln euro na elektrolizery i 1,9 mln euro na działania badawczo-rozwojowe. Na etapie budowy są projekty m.in. we Francji, Niemczech, Holandii i Szwecji.

Coraz większe zdolności produkcyjne

Francuska firma podaje, że w ubiegłym roku łączna moc realizowanych przez nią projektów wyniosła 9,8 GW. Mniej więcej połowa z nich to projekty już rozwijane, reszta to inwestycje na wstępnym etapie zaawansowania. Jednostki w eksploatacji na koniec ubiegłego roku miały 1 MW mocy.

CEO Lhyfe zaznacza, że w ciągu najbliższych kilku lat firm zamierza stać się jednym z wiodących europejskich producentów zielonego wodoru. Do 2030 roku chce uzyskać ponad 3 GW całkowitej mocy zainstalowanej w swoich elektrolizerach.

REKLAMA

W zakresie wyników finansowych Lhyfe planuje w 2026 roku osiągnąć skonsolidowane przychody w wysokości około 200 mln euro i wskaźnik EBITDA na poziomie progu rentowności. W perspektywie długoterminowej celuje w marżę EBITDA powyżej 30 proc.

Na poziomie operacyjnym przekroczyliśmy kilka ważnych kamieni milowych i do końca 2022 roku mieliśmy 50 MW w projektach na końcowym etapie rozwoju i komercyjny pipeline [portfel projektów rozwijanych], który osiągnął 9,8 GW na koniec roku, w tym 759 MW w projektach na zaawansowanym etapie rozwoju. Dzięki temu sukcesowi w 2023 roku nasze zdolności produkcyjne wzrosną do 4 ton zielonego i odnawialnego wodoru dziennie na koniec roku, wobec 300 kg obecnie – zapowiada Matthieu Guesné.

Pierwszy elektrolizer na Morzu Północnym

Od początku 2023 roku spółka zabezpieczyła finansowanie na poziomie łącznie 24,2 mln euro. Wśród realizowanych inwestycji znajdzie się m.in. projekt TH2ICINO (Towards H2ydrogen Integrated eConomies In Northern Italy), w ramach którego Lhyfe zaprojektuje, zbuduje i będzie eksploatować zakład produkcji wodoru odnawialnego o mocy co najmniej 5 MW. Powstanie on w Lombardii, ma być uruchomiony do 2025 roku.

Projekt ten jest jednym z dziewięciu projektów „Dolin wodorowych”, które otrzymały wsparcie UE w ramach partnerstwa na rzecz czystego wodoru. Zakłada ono połączenie przemysłowych odbiorców wodoru z infrastrukturą produkcyjną i dystrybucyjną.

Kolejna ciekawa inwestycja Lhyfe to projekt HOPE (Hydrogen Offshore Production for Europe). Jest on realizowany przez konsorcjum koordynowane przez francuską firmę. Zakłada budowę do 2025 roku pierwszej jednostki do produkcji wodoru przy udziale energii wytwarzanej przez farmy wiatrowe na Morzu Północnym. Elektrolizer powstanie u wybrzeży Belgii i będzie miał moc 10 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA