Więcej pieniędzy na efektywność energetyczną na Śląsku

W piątek przedstawiciele rządu podpisali z władzami województwa śląskiego porozumienie, które dla Śląska ma być szansą ma zwiększenie funduszy na działania związane z poprawą efektywności energetycznej.
Porozumienie o współpracy zawarli minister przedsiębiorczości i technologii, minister inwestycji i rozwoju, zarząd województwa śląskiego i pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze.
Dzięki porozumieniu gminy z woj. śląskiego będą mogły skorzystać ze środków znajdujących w Funduszu Termomodernizacji i Remontów (FTiR) oraz w Regionalnym Programie Operacyjnym dla Śląska na lata 2014-2020, finansując z nich poprawę efektywności energetycznej domów jednorodzinnych i wymianę przestarzałych urządzeń grzewczych osób dotkniętych ubóstwem energetycznym.
Władze woj. śląskiego mają dodatkowo wspierać ze środków unijnych z RPO gminy, które chcą uczestniczyć w finansowanym z budżetu państwa programie StopSmog. Na działania poprawiające jakość powietrza rząd ma przeznaczyć 55 mln euro. Do tego władze województwa śląskego przekażą na ten cel 15 mln euro.
Środki trafią do 7 gmin posiadających poniżej 100 tys. mieszkańców i objętych listą programu StopSmog. Na wsparcie mogą liczyć Żory, Żywiec, Pszczyna, Myszków, Knurów, Wodzisław Śląski oraz Godów. Pieniądze zostaną przeznaczone na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła
Zawarte z piątek z władzami woj. śląskiego porozumienie – jak zapewnia Piotr Woźny, rządowy pełnomocnik ds. programu Czyste powietrze – będzie wzorem przy współpracy na rzecz walki ze smogiem w kolejnych regionach. – To doświadczenie weźmiemy także pod uwagę przy realizowaniu programu Czyste Powietrze z wykorzystaniem pieniędzy z następnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej – zapewnia.
– Nasza filozofia zakłada, że dotacje będą wypłacane bezpośrednio do gmin, które będą identyfikować gospodarstwa domowe dotknięte ubóstwem energetycznym. Ich następnym zadaniem będzie realizacja inwestycji termomodernizacyjnych na rzecz tych gospodarstw. W ten sposób powierzamy gminom odpowiedzialność wraz z odpowiednimi środkami – komentuje Piotr Woźny.
Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski wylicza, że w celu efektywnej walki ze smogiem konieczne jest ścisłe powiązanie realizacji uchwał antysmogowych, programów finansowania poprawy jakości powietrza realizowanych na szczeblu gmin, województw i centralnym.
– Ważne jest to, że dzięki rządowemu programowi StopSmog do gmin województwa śląskiego znajdujących się na listach najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej trafią znaczne środki z budżetu państwa. Poprzez przygotowywany przez MPiT i urząd marszałkowski montaż ze środkami finansowymi, które są w dyspozycji marszałka, przyczynią one się do znacznej poprawy jakości powietrza – mówi Jakub Chełstowski.
Ministerstwo Przedsiębiorczości informuje, że porozumienie z woj. śląskim jest odpowiedzią na problem, który wielokrotnie sygnalizowały Najwyższa Izba Kontroli czy Bank Światowy. Te instytucje wskazywały, że walkę ze smogiem w Polsce utrudnia m.in. brak koordynacji działań administracji publicznej i rozproszenie środków wydawanych na ten cel.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.