Te praktyki przechowywania modułów PV mogą obniżyć ich jakość

Nieprawidłowe magazynowanie paneli fotowoltaicznych może prowadzić do ich trwałych uszkodzeń, utraty gwarancji oraz spadku wydajności. Odpowiednie ustalenia dotyczące magazynowania powinny być jasno określone w zawieranych kontraktach.
Tematem niewłaściwego przechowywania modułów fotowoltaicznych oraz najczęściej popełnianych błędów podczas tej czynności zajęło się Clean Energy Associates (CEA), które jest cenioną organizacją doradczą w branży OZE, szczególnie w sektorze fotowoltaiki. CEA specjalizuje się m.in. w kontroli jakości komponentów fotowoltaicznych, audytach fabryk, testach i inspekcjach terenowych, a także w raportowaniu trendów rynkowych.
Mimo że magazynowanie modułów fotowoltaicznych jest powszechną praktyką, wiele firm nie stosuje się do zaleceń producentów, tym samym narażając panele na szybszą degradację i uszkodzenia, a inwestorów końcowych na straty finansowe.
Długotrwałą wilgoć i nadmierne promieniowanie
Jednym z najpoważniejszych błędów przy przechowywaniu modułów fotowoltaicznych według Clean Energy Associates jest narażanie ich na długotrwałą wilgoć. Panele przechowywane na zewnątrz lub w niekontrolowanych warunkach magazynowych są narażone na działanie deszczu, kondensacji lub podwyższonej wilgotności powietrza. Wilgoć może przedostawać się przez zniszczone lub nieszczelne opakowania, powodując korozję połączeń elektrycznych, uszkodzenia złączy PV lub pogorszenie izolacji. W tym przypadku na szczególne ryzyko mają być narażone produkty niskiej jakości.
Mimo że panele fotowoltaiczne mają docelowo pracować w pełnym słońcu, to CEA zwraca również uwagę na to, że palety zapakowanych modułów nie powinny być długotrwale przechowywane na słońcu, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia samego opakowania, a więc szybszej degradacji modułów i ryzyka uszkodzenia ich w transporcie.
Ryzyko uszkodzeń przy piętrowaniu palet z panelami PV
Clean Energy Associates zwraca również uwagę na nieprawidłowe układanie palet z modułami fotowoltaicznymi, tj. nadmierne ich piętrowanie, które może prowadzić do bardzo poważnych i nieodwracalnych uszkodzeń mechanicznych. Zbyt duży nacisk generowany przez górne warstwy powoduje mikropęknięcia w ogniwach, odkształcenia ram i szkła, a także zwiększa podatność na uszkodzenia podczas transportu czy rozładunku.
Takie defekty często są niewidoczne gołym okiem, ale mogą znacząco obniżyć wydajność modułów po instalacji. Producenci jasno określają limity piętrowania w swoich specyfikacjach, dlatego kluczowe jest przestrzeganie tych wytycznych w magazynowaniu i logistyce, które niestety nie zawsze jest dopilnowywane.
Odpowiedzialność kontraktowa
Clean Energy Associates zaleca, aby kontrakty podpisywane pomiędzy kupującym a sprzedającym panele fotowoltaiczne zabezpieczały w sposób wystarczający kupującego, dając mu prawo do inspekcji zakupionego towaru i zgłoszenia zauważonych problemów w zdefiniowanym czasie.
Co więcej – umowa na zakup paneli fotowoltaicznych powinna określać zasady prawidłowego załadunku, transportu i rozładunku, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia i zwiększyć szansę na wysoką wydajność paneli w trakcie okresu eksploatacji.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.