To będzie największy magazyn energii na świecie. Koszt inwestycji od 60,5 dol./kWh

To będzie największy magazyn energii na świecie. Koszt inwestycji od 60,5 dol./kWh
PowerChina

Chińczycy rozpoczynają budowę potężnego magazynu energii, który po ukończeniu powinien być największym tego rodzaju obiektem na świecie. Przygotowując się do tego projektu, inwestor ogłosił przetarg na dostawy magazynów energii wraz z ich 20-letnim utrzymaniem.

Chiński koncern PowerChina ogłosił rozpoczęcie budowy magazynu energii o docelowej mocy 1 GW i pojemności aż 16 GWh. Inwestycja zajmie 46,7 ha i ma powstać w ciągu 6 miesięcy w pobliżu miasta Ulanqab w autonomicznym regionie Mongolia Wewnętrzna.

Jak przekazał PV Magazine, na inwestycję złoży się w sumie 1,2 tys. jednostek bateryjnych, każda o pojemności 5,016 MWh, które będą współpracować z czterema transformatorami 250 MVA.

REKLAMA

Całkowity koszt inwestycji ma wynieść około 6 mld juanów (około 3,02 mld zł). Dla porównania – kontrakt na budowę największego magazynu energii w Polsce (około 270 MW/981 MWh), który w Żarnowcu uruchomi PGE, opiewa na kwotę 1,555 mld zł brutto.

Duże zainteresowanie inwestycją

Przygotowując ogromną bateryjną inwestycję, PowerChina pod koniec zeszłego roku ogłosił przetarg dla dostawców magazynów energii. Kontrakty z dostawcami mają objąć nie tylko instalację magazynów, ale także ich utrzymanie przez 20 lat.

Do przetargu przystąpiło 76 potencjalnych dostawców, którzy zgłosili oferty budowy magazynów energii w przedziale od 60,5 dol./kWh do 82 dol./kWh (od około 219 zł/kWh do 297 zł/kWh). Przeciętna cena w zgłoszonych ofertach wyniosła 66,3 dol./kWh (około 240 zł/kWh).

Warunki przetargu zakładały dostarczenie magazynów bazujących na bateriach litowo-jonowo-fosforanowych (LFP) z ogniwami o pojemności minimum 280 Ah, przy sprawności całego systemu wynoszącej minimum 85%. W przetargu uwzględniono też konieczność zapewnienia przynajmniej 5-letniej gwarancji na działanie magazynów, a także określonych standardów komunikacji i bezpieczeństwa.

Ponad 1,5 TW w fotowoltaice i wietrze

Inwestycja realizowana przez PowerChina ma pomóc w stabilizowaniu systemu przesyłowego i zaabsorbowaniu nadwyżek energii odnawialnej. Mając na uwadze ostatnie dane na temat inwestycji w OZE realizowanych przez Chińczyków, można przypuszczać, że te nadwyżki w czasie dobrych warunków pogodowych będą dynamicznie rosnąć.

REKLAMA

Jak podał PV Magazine, zgodnie z założeniami projektu ogromny magazyn ma zmniejszyć zlecane przez operatora lokalnej sieci wyłączenia elektrowni wiatrowych o około 15%. Moc farm wiatrowych w regionie, w którym powstaje magazyn, wynosi 1,5 GW.

Ponadto inwestycja ma być ważnym elementem modernizacji chińskiego systemu przesyłowego, której celem jest stworzenie warunków do przesyłu energii z OZE wytwarzanej na wschodzie kraju do generującej znacznie większe zapotrzebowanie na prąd zachodniej części Chin.
.
.

.

Całkowita moc wytwórcza chińskiej elektroenergetyki wynosi obecnie już ponad 3,6 TW. W tym na koniec maja br. moc elektrowni fotowoltaicznych wynosiła już ponad 1,08 TW, a zainstalowana moc w energetyce wiatrowej była na poziomie 0,57 TW.

W tym roku chiński rynek OZE bije rekordy inwestycji – zwłaszcza w zakresie fotowoltaiki. Więcej na ten temat w artykule: Spektakularny wynik Chińczyków w fotowoltaice. W miesiąc zainstalowali 93 GW.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.