
Sektor budowlany skupia się na dekarbonizacji. I potrzebuje wsparcia
Przed polskim budownictwem stoją liczne wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem, redukcją emisji CO2 oraz dostosowaniem się do unijnych regulacji wspierających te działania...
Przed polskim budownictwem stoją liczne wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem, redukcją emisji CO2 oraz dostosowaniem się do unijnych regulacji wspierających te działania...
Rok 2025 to dla sektora OZE czas wyzwań, które mogą zdecydować o przyszłości zielonej transformacji. Kryzysy gospodarcze i zmieniające się przepisy sprawiają, że inwestycje w odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej ryzykowne...
Polska jest zobowiązana, podobnie jak inne kraje członkowskie Unii Europejskiej, do wyznaczenia tzw. obszarów przyspieszonego rozwoju OZE. Za przygotowanie przepisów w tym zakresie odpowiada resort klimatu. Ministerstwo poinformowało nas o planach dotyczących wdrożenia regulacji.
Na początku 2025 r. całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech przekroczyła 100 GW. Rok 2024 okazał się kolejnym rekordowym rokiem dla niemieckiej fotowoltaiki pod względem uruchomionych mocy.
Przy zanotowanym tempie produkcji biogazu i biometanu Europa mogłaby zapewnić z tych źródeł energię odnawialną dla 19 mln gospodarstw domowych rocznie. Biometan jest obecnie zużywany głównie w sektorach najbardziej energochłonnych, co przyczynia się do ich szybszej dekarbonizacji.
Nowe źródło ciepła, którego budowę rozważa Tauron, powstałoby na Śląsku. System ma objąć jednostkę kogeneracyjną przystosowaną do produkcji na bazie paliw zeroemisyjnych, technologię power-to-heat oraz akumulator ciepła.
Zaawansowany projekt rozwijany na polskim Bałtyku przez PGE i duński Orsted otrzymał pożyczkę od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. To kolejne finansowanie po ogłoszonej ostatnio ogromnej pożyczce od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Przepływowe baterie wanadowe mają szereg zalet technologicznych m.in. w kontekście żywotności i bezpieczeństwa. Oparte na tej technologii baterie amerykańskiej firmy są już dostarczane do różnych projektów na całym świecie.
Urząd Regulacji Energetyki przypomina o obowiązku wytwórców, którzy podpisują umowy sprzedaży energii elektrycznej z OZE. W jego realizacji pomoże przygotowany formularz.
Rok 2024 okazał się rekordowy dla globalnych inwestycji w bateryjne magazyny energii. Dominuje technologia litowo-jonowa. Jej niskie koszty utrudniają wejście na rynek nowym, obiecującym technologiom magazynowania.
Transformacja energetyczna w polskich domach nabiera tempa. Forum Energii wylicza, że w Polsce jest już 1,5 mln prosumentów, ponad 0,5 mln zainstalowanych pomp ciepła i 200 tys. umów zawartych w samym roku 2024 w programie Czyste Powietrze...
Ruszyły dwa nabory wniosków dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie wytwarzania ciepła lub wytwarzania ciepła i energii elektrycznej: Kogeneracja Powiatowa i Kogeneracja dla Ciepłownictwa.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada, że „już wkrótce” zaprezentuje nowy program Czyste Powietrze. Zgodnie z najnowszą informacją ma on obejmować kominki, jednak pod pewnymi warunkami.
Litewski producent wprowadza do sprzedaży nowy system magazynowania energii oparty na ogniwach LFP i wykorzystujący AI w celu obniżenia kosztów energii elektrycznej.
Fama fotowoltaiczna w Dąbrowie Górniczej, której budowa ostatnio się zakończyła, ma moc 11,6 MW. Wytwarzana przez nią energia zasili działalność firmy należącej do japońskiego koncernu produkującego części samochodowe.