W 2020 r. klienci GreenWay pobrali 800 MWh energii

W 2020 r. klienci GreenWay pobrali 800 MWh energii
GreenWay Polska

Największy operator publicznych stacji ładowana samochodów elektrycznych w Polsce podsumował ubiegły rok, w którym w jego sieci przybyło w sumie 108 stacjiz tego 72 w naszym kraju oraz 36 w Słowacji. Obecnie w sieci GreenWay funkcjonuje już 225 stacji ładowania na terenie Polski oraz 118 na Słowacji. Infrastrukturę uzupełnia także 10 magazynów energii, które zapewniają wysoką moc stacji również w przypadku ograniczonej mocy przyłącza energetycznego.

Z sieci GreenWay po obu stronach granicy korzysta już łącznie ponad 10 tysięcy klientów, z czego ponad 5 tysięcy przybyło w minionych 12 miesiącach. W 2020 roku GreenWay zyskał 4154 nowych, zarejestrowanych klientów w Polsce oraz 883 na Słowacji. Ich liczba w obu krajach wzrosła na koniec ubiegłego roku odpowiednio do 8 459 oraz 2 043.

W ubiegłym roku klienci sieci wykonali w Polsce ponad 46,6 tys. sesji ładowania, a w Słowacji ponad 10,4 tys. W naszym kraju właściciele aut elektrycznych najchętniej korzystali ze złącz typu AC (47 proc.), następnie CCS (30 proc.) oraz CHAdeMO (23 proc.). W Słowacji ten rozkład wyglądał następująco: AC – 49 proc., CCS – 28 proc., CHAdeMO – 23 proc.

REKLAMA

Średni czas ładowania prądem zmiennym w naszym kraju wynosił 108 minut, a prądem stałym – 35 minut. Słowaccy klienci sieci korzystali  z ładowarek AC średnio przez 265 minut, a z ładowarek DC – 25 minut.

W sumie w obu krajach pobrano z sieci GreenWay 800 MWh energii elektrycznej, co pozwoliło na przejechanie samochodami elektrycznymi łącznie 4 mln km.

GreenWay podkreśla, że nie bez znaczenia dla statystyk za 2020 rok była sytuacja związana z pandemią COVID-19, kiedy to szczególnie wiosną 2020 roku – w okresie marzec-maj – odbywało się mniej podróży samochodami. Miało to bezpośrednie przełożenie na istotny spadek wykorzystania stacji, do 30 proc. w porównaniu do poziomu sprzed pierwszej fali pandemii. Jednak w maju i czerwcu zapotrzebowanie na usługi wróciło do poprzedniego poziomu i nieustannie rosło w kolejnych miesiącach.

Firma podkreśla utrzymujący się na bardzo wysokim poziomie wskaźnik zadowolenia z obsługi klienta, który wyniósł w Polsce 94 proc., a w Słowacji 91 proc. Jednym z podstawowych czynników wpływających na satysfakcję klientów była bardzo wysoka dostępność punktów ładowania, która w 2020 r. utrzymywała się na poziomie 99 proc.

Na jakość obsługi i łatwość korzystania z sieci GreenWay wpływ miało także m.in. dodanie do map Google podglądu aktywnych stacji, co znacząco ułatwiło kierowcom planowanie podróży.

Rok 2020 był także udany pod względem rozwoju współpracy z kluczowymi partnerami biznesowymi w zakresie oferowania im stacji ładowania i usług z tym związanych.

GreenWay Polska nawiązał współpracę zarówno z przedstawicielami branży motoryzacyjnej: Mazda, Hyundai, Volvo, KIA, Nissan, poczynając od audytów technicznych po kompleksowe projekty dostarczenia i instalacji stacji ładowania. Spółk zintensyfikowała współpracę z Ikea, a także pozyskała partnerów w segmencie zarządców obiektów biurowych i komercyjnych takich jak EuroPark, White Star, BNP Paribas Real Estate, EnerMitel.

REKLAMA

Na stacjach zainstalowanych przez GreenWay elektryczne radiowozy zaczęła ładować świętokrzyska Policja, a z oferty flotowej usług ładowania GreenWay korzystają ponadto firma InPost i Traficar.

Ładowanie podczas zakupów możliwe jest już na terenie Elektrowni Powiśle, gdzie pojawiło się łącznie aż 17 urządzeń, dostępnych także dla mieszkańców tego kompleksu.

Oferowanie rozwiązań i usług w zakresie infrastruktury ładowania doprowadziło do sytuacji, że na koniec 2020 roku w sieci GreenWay funkcjonowało już ponad 100 stacji ładowania należących do podmiotów trzecich, ale zarządzanych przez spółkę i na których ładować mogą się posiadacze elektryków zarejestrowani w sieci firmy.

W 2020 roku udało się pozyskać wiele nowych lokalizacji pod instalacje stacji GreenWay. Podpisano umowy na montaż łącznie 17 ładowarek na Miejscach Obsługi Podróżnych wzdłuż autostrady A1, A2 i A4. Owocnie przebiega także współpraca z Urzędem Miasta Katowice, gdzie w zeszłym roku stanęło 10 nowych urządzeń do ładowania.

Istotnym wydarzeniem, na które zwraca uwagę spółka, była także podpisana w 2020 roku umowa z Europejskim Funduszem Leasingowym, dzięki której przedsiębiorcy zyskali wygodne narzędzie do finansowania zakupu ładowarek.

Ekologiczne ładowanie stało się także prostsze dzięki współpracy GreenWay Polska z fotowoltaicznymi firmami takimi jak SunSol dostarczającymi systemy PV m.in. do gospodarstw domowych, a – jak podkreśla firma – to właśnie w domu ładuje swoje samochody ponad 80 proc. użytkowników EV.

Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, na koniec 2020 roku w Polsce było zarejestrowanych łącznie 18 875 samochodów osobowych z napędem elektrycznym, w tym 10 041 aut napędzanych wyłącznie energią elektryczną, a także 8 834 hybryd typu plug-in. W ubiegłym roku przybyło 9 879 elektryków, czyli o 140 proc. więcej niż w 2019 r.

Na koniec grudnia w naszym kraju funkcjonowały 1 364 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych złożone z 2 641 punktów.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o