Stacje ładowania Taurona w kolejnym mieście

Stacje ładowania Taurona w kolejnym mieście
Tauron

Dębica to kolejne miasto, w którym powstała stacja ładowania samochodów elektrycznych Taurona. To pierwsza tego typu stacja w mieście i jedna z 87 oddanych do użytku przez Taurona na terenie działalności Grupy.

Stacja ładowania w Dębicy została zlokalizowana na terenie Galerii Dębickiej przy ul. Księdza Nosala. Stacja AC 2 x 22 kW pozwala na niezależne dostarczanie energii dwóm pojazdom w tym samym czasie.

Sieć Taurona w południowej Polsce składa się z 87 stacji ogólnodostępnych, w tym 17 stacji DC (ładowanie prądem stałym) oraz 70 stacji AC (ładowanie prądem zmiennym). Oznacza to, że aktualnie Tauron udostępnia 192 punkty ładowania.

REKLAMA

Najwięcej ładowarek zostało oddanych do użytku w województwach śląskim (60) i dolnośląskim (16). W ostatnich dniach nowe stacje ładowania pojawiły się także w Bytomiu, Bochni, Goczałkowicach-Zdroju i Gorlicach.

W najbliższych miesiącach spółka planuje budowę kolejnych, tak, by na koniec roku liczba stacji przekroczyła 130.

Stacje ładowania składają się z dwóch punktów ładowania, a stacje DC, w zależności od modelu, z trzech albo czterech punktów. 

Energia, którą można naładować samochody elektryczne, korzystając z sieci Taurona, ma pochodzić wyłącznie ze źródeł odnawialnych – głównie z farm wiatrowych i elektrowni wodnych.

REKLAMA

– Rozwój infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych to jeden z najważniejszych obszarów rozwoju biznesowego spółki Tauron Nowe Technologie. Jesteśmy bowiem przekonani, że elektryfikacja transportu będzie w najbliższych latach  rozwijała się bardzo dynamicznie – komentuje  Piotr Apollo, wiceprezes Taurona Nowych Technologii.  

– Jesteśmy otwarci na potrzeby samorządów w zakresie elektromobilności. Dzięki sieci naszych stacji Katowice jako pierwsze miasto w Polsce, już w kwietniu 2020 roku, wypełniło zapisy ustawy o elektromobilności – dodaje Piotr Apollo.

Użytkownikom stacji ładowania Tauron udostępnił aplikację eMAP, która umożliwia m.in. wyszukiwanie dostępnej stacji w czasie rzeczywistym, wyznaczenie trasy do wybranego punktu ładowania z pomocą nawigacji oraz przeprowadzenie procesu autoryzacji, ładowania oraz rozliczenia transakcji. Ponadto użytkownicy mogą skorzystać z opcji dodatkowych, takich jak filtrowanie rodzaju, typu i mocy złącza.

Tauron ocenia, że koszt przejechania 100 km samochodem eklektycznym waha się od około 9 do 12 zł.

Obowiązująca od 1 maja 2020 roku stawka brutto za kWh energii ze stacji Taurona wynosi w przypadku standardu AC 1,21 zł, a w przypadku DC to kwota 2,21 zł. Operator nie pobiera dodatkowych opłat za rozpoczęcie transakcji i po zakończeniu ładowania.

Dla porównania, ceny u największego krajowego operatora stacji ładowania, firmy GreenWay Polska, zaczynają się od 1,14 zł za ładowanie w standardzie AC, a maksymalna cena  w przypadku, gdy użytkownik nie posiada abonamentu, wynosi 2,59 zł za ładowanie w stacji DC o mocy przekraczającej 150 kW. W przypadku posiadania abonamentu wynoszącego 100 zł/miesiąc stawka za ładowanie DC >150 kW wynosi 1,49 zł/kWh. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.