Największy operator stacji ładowania w Polsce zmienia ceny

Największy operator stacji ładowania w Polsce zmienia ceny
Rafał Czyżewski

Z początkiem kwietnia wejdzie w życie e-taryfa przeznaczona dla operatorów stacji ładowania. GreenWay Polska zapowiada, że obniży wówczas opłaty abonamentowe i zmieni ceny usług ładowania. Dzięki zmianie zasad naliczania kosztów związanych z dystrybucją energii spółka podniesie również moc stacji ładowania prądem stałym.

GreenWay Polska informuje, że od 1 kwietnia operatorzy ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych będą mogli korzystać z e-taryfy, czyli z nowych zasad rozliczania kosztów usług dystrybucji energii elektrycznej.

Właściciele stacji nie będą już ponosić tak wysokich kosztów stałych jak do tej pory, a nowe zasady naliczania opłat za dystrybucję mają pozwolić im na istotne obniżenie stałych stawek za dystrybucję energii na korzyść opłat powiązanych z rzeczywistym wykorzystaniem ładowarek.

REKLAMA

Wraz z wprowadzeniem e-taryfy GreenWay Polska zwiększy moc około czterdziestu stacji ładowania do ich maksymalnej mocy technicznej na poziomie 50 kW. 

Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska, podkreśla, że część ładowarek do tej pory miała moc ograniczoną do 40 kW z uwagi na wysokie stałe opłaty dystrybucyjne.

– Obniżenie tych opłat w e-taryfie pozwala nam na podniesienie mocy i skrócenie czasu ładowania. Chcemy, aby pozytywne efekty tej zmiany odczuli jak najszybciej nasi klienci – komentuje Rafał Czyżewski.

Spółka zaznacza, że w przypadku kilkunastu stacji o obniżonej mocy proces ten będzie rozłożony w czasie ze względu na konieczność zmiany mocy przyłączeniowej.

Taniej w abonamencie

Równolegle z wdrożeniem e-taryfy GreenWay Polska zmienia swój cennik. Bardziej opłacalne dla klientów mają być plany abonamentowe. O 10 zł obniżone zostaną miesięczne opłaty za abonament. Zmienią się również ceny usług ładowania.

REKLAMA

Stali klienci GreenWay, którzy korzystają z tych planów, zapłacą także o kilka lub kilkanaście groszy mniej za kWh energii podczas ładowania auta ładowarką AC. Dzięki temu kierowcy korzystający z planów Energia Max i Plus mają rozliczać usługi ładowania po najniższych cenach dostępnych na rynku. GreenWay wylicza, że już przy przebiegu 300 km w miesiącu opłaca się zmienić plan na Energia Plus, aby przy abonamencie 29,99 zł miesięcznie znacząco obniżyć koszty ładowania samochodu. 

Zmiany w zasadach naliczania opłat mają również pozytywnie wpłynąć na portfele klientów, którzy korzystają ze stacji ładowania GreenWay okazjonalnie.

GreenWay zapewnia, że o ile dla klientów bez abonamentu koszt usługi ładowania w stacjach AC nieznacznie wzrośnie, to o 10 groszy obniżone zostaną ceny ładowania na najbardziej popularnym złączu DC o mocy 50 kW.  

Dłuższy czas ładowania bez dodatkowych opłat

W nowym cenniku kilkukrotnie zmniejszą się opłaty za minutę po przekroczeniu limitu czasu na ładowanie ze stacji AC – z 0,40 zł do 0,05 zł. Dodatkowo zwiększone zostały także limity minut do 360 i nawet 480 minut, a także czas bezpłatnego postoju przy ładowaniu AC – w tym wypadku opłaty za postój nie obowiązują w nocy.  

GreenWay zapewnia, że w ten sposób wychodzi naprzeciw trendom rynkowym związanym ze sprzedażą samochodów elektrycznych o większych pojemnościach baterii oraz sugestiom klientów odnośnie wydłużenia limitów czasowych bez dodatkowej opłaty za minuty.   

Zmiany w naszym cenniku dopasowują naszą ofertę do potrzeb kierowców samochodów elektrycznych. Wprowadzając je, staraliśmy się uwzględnić nie tylko e-taryfę, ale także zgłaszane postulaty od naszych klientów, w tym w zakresie wydłużenia okres ładowania bez pobierania dodatkowych opłat za minuty – zapewnia Rafał Czyżewski.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.