Tauron uruchomił setną stację ładowania

Tauron uruchomił setną stację ładowania
Tauron

Tauron sukcesywnie powiększa swoją sieć ładowarek samochodów elektrycznych. Najnowsze stacje ładowania pojawił się w Pyrzowicach, Wiśle, Cieszynie i Bielsku-Białej. W tym roku klienci Taurona pobrali w celu zasilenia swoich aut już około 40 MWh energii elektrycznej.

Pierwsze stacje ładowania samochodów elektrycznych Taurona zostały uruchomione w 2018 roku. Teraz jest ich już 100.

W ostatnich dniach udostępniono cztery tego typu urządzenia. Znajdują się one w turystycznych lokalizacjach. Jedną z ładowarek zainstalowano na terenie hotelu DaSilva w Pyrzowicach, w bezpośrednim sąsiedztwie portu lotniczego Katowice.

REKLAMA

Z kolejnej mogą korzystać goście hotelu Ibis w Bielsku-Białej. Nowe stacje znajdują się także przy hotelu Stok w Wiśle oraz hotelu Mercure w Cieszynie.

Zastosowana technologia umożliwia ładowanie aut na prąd za pomocą urządzeń typu AC ze złączem Type 2. Maksymalna moc ładowania wynosi 22 kW.

– Parkingi centrów handlowych, okolice urzędów miejskich, miejsca rozrywki czy hotele – to te lokalizacje, w których chcemy zagęścić siatkę obsługiwanych przez nas urządzeń. Ale elektromobilność to nie tylko domena dużych miast. Coraz częściej zgłaszają się do nas także małe samorządy, te z turystycznym potencjałem, które zdają sobie sprawę z konieczności posiadania ładowarek w kontekście dynamicznego rozwoju rynku pojazdów elektrycznych – komentuje Piotr Apollo, wiceprezes zarządu Tauron Nowe Technologie.

– To pozwoli przyciągnąć tym miejscowościom turystów, dla których posiadanie pojazdu elektrycznego wpisuje się w coraz popularniejszą filozofię życia, polegającą na redukowaniu śladu węglowego – mówi wiceprezes Tauron Nowe Technologie.

REKLAMA

– Rozwój sieci nie byłby możliwy bez przychylności samorządów. Dzięki takiej współpracy w Katowicach udało się wybudować taką liczbę stacji, która tamtejszemu samorządowi pozwoliła z nawiązką wypełnić założenia ustawy o elektromobilności – dodaje Piotr Apollo.

Na obsługiwanym przez siebie obszarze Tauron oferuje użytkownikom aut elektrycznych i hybryd plug-in 183 punkty ładowania prądem AC (wolnych) i 38 stanowisk do ładowania szybkiego (DC).

Stacje Taurona dostarczają energię elektryczną pozyskiwaną z odnawialnych źródeł: elektrowni wodnych, wiatrowych i słonecznych. Pochodzenie czystego prądu potwierdza Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii w Poznaniu.

W tym roku użytkownicy aut elektrycznych pobrali ze stacji ładowania ze znakiem Taurona już około 40 MWh energii elektrycznej.

Klienci największego operatora stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce – firmy Greenway, która w naszym kraju posiada już niemal 300 punktów ładowania – w rekordowym miesiącu, którym okazał się lipiec, pobrali 320 MWh energii elektrycznej, co oznaczało wzrost o 250 proc. r/r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.