Gmina z Mazowsza dostanie 8,5 mln zł na autobusy elektryczne

Gmina z Mazowsza dostanie 8,5 mln zł na autobusy elektryczne
Solaris

Samorząd Zakrzewa na Mazowszu dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kupi cztery autobusy elektryczne oraz osiem ładowarek na potrzeby lokalnego transportu zbiorowego.

Inwestycja w elektromobilność w Zakrzewie zostanie zrealizowana w ramach programu priorytetowego „Zielony Transport Publiczny”, którego celem jest obniżenie wykorzystania energii i paliw emisyjnych w publicznym transporcie zbiorowym i rozwój w Polsce zielonej mobilności.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekaże gminie Zakrzew dofinasowanie w wysokości 8,44 mln zł, które stanowi całość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Wkład własny gminy wynosi 3,42 mln zł, a ogólny koszt projektu zamknie się w łącznej kwocie 11,87 mln zł.

REKLAMA

Elektryki o zasięgu 150 km

Korzystając z dofinansowania ze środków programu „Zielony Transport Publiczny”, gmina Zakrzew planuje kupić cztery 12-metrowe autobusy elektryczne o minimalnej mocy silnika 160 kW z magazynem energii o pojemności co najmniej 200 kWh, dzięki czemu elektryki będą mogły jednorazowo przebyć trasę o długości 150 km.

W celu ładowania elektrycznych autobusów umowa o dofinansowanie z NFOŚiGW przewiduje także zakup i montaż ośmiu punktów ładowania: czterech ładowarek o mocy 40 kW i czterech o mocy 120 kW, wraz z niezbędną infrastrukturą. Stacje te zostaną zlokalizowane w Zakrzewie oraz w następujących pobliskich miejscowościach: Wacyn, Dąbrówka Nagórna, Zakrzewska Wola i Jaszowice-Kolonia. W ramach projektu zaplanowano również przeszkolenie 10 osób: ośmiu kierowców i dwóch mechaników. 

Inwestycja współfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie bardzo dużym udogodnieniem dla naszych mieszkańców – przyznaje Leszek Margas, wójt gminy Zakrzew.

REKLAMA

Dotychczas utrzymywaliśmy tylko dwa spalinowe autobusy przeznaczone do dowozu uczniów do szkoły. Teraz uruchomienie komunikacji zbiorowej bazującej na pojazdach napędzanych elektrycznie stworzy zupełnie nową sytuację społeczną, ekologiczną i ekonomiczną. Elektryki zapewnią stałe połączenie komunikacyjne gminy z Radomiem, co ułatwi ludziom dojazdy do miejsc pracy i nauki, a jednocześnie będzie miało wpływ na poprawę jakości powietrza w Zakrzewie i okolicy. Zakładamy bowiem, że wiele osób zechce przesiąść się z prywatnych samochodów do cichych i czystych, ekologicznych autobusów – podsumowuje gospodarz gminy.

Elektromobilność w miasteczkach

– Upowszechnianie w Polsce zeroemisyjnego transportu publicznego powinno dotyczyć nie tylko wielkich miast, ale również mniejszych miejscowości – podkreśla Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW. – Takim założeniem kierujemy się przy wdrażaniu programu „Zielony Transport Publiczny”, dbając o to, aby z nowoczesnego i ekologicznego transportu publicznego mogli korzystać wszyscy, bez względu na miejsce zamieszkania – dodaje.

– Poprzez finansowe wspieranie takich projektów jak w Zakrzewie wpływamy nie tylko na poprawę stanu powietrza w kraju, ale zarazem na polepszenie jakości życia lokalnych społeczności. Dotacje ze środków publicznych stanowią szczególnie istotną pomoc właśnie dla niedużych gmin, które mają ograniczone możliwości rozwoju społeczno-gospodarczego, a zmagają się z problemem zanieczyszczenia atmosfery i zjawiskiem wykluczenia transportowego – komentuje Artur Michalski. 

Zakończenie projektu przewidywane jest na sierpień 2023 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.