Poradnik iParts.pl. Jakich części zamiennych wymagają auta elektryczne?

Poradnik iParts.pl. Jakich części zamiennych wymagają auta elektryczne?

Zwolennicy samochodów elektrycznych uważają, że pojazdy te wygrają z samochodami spalinowymi głównie ze względu na zapewniany przez nie komfort oraz bardzo niską emisyjność. Z jakiegoś powodu mało mówi się o przewagach, jakie auta elektryczne mają nad spalinową konkurencją pod względem kosztów codziennej eksploatacji. I nie chodzi tu wcale o koszty paliwa, ale o koszty wymian poszczególnych części. Jakiego rodzaju są to koszty? Czy utrzymanie auta elektrycznego faktycznie jest o wiele tańsze niż samochodu z silnikiem spalinowym?

Jak wyglądają koszty eksploatacji samochodu elektrycznego? Czym różnią się od tego, co znamy z aut spalinowych?

Aby dowolny pojazd z silnikiem spalinowym mógł być eksploatowany na przestrzeni mniej więcej 10 lat – co jest równoznaczne ze średnim przebiegiem 200 tys. km – musi mieć zapewniony dostęp nie tylko do ogromnej ilości paliwa (benzyna, diesel lub LPG), ale i płynów eksploatacyjnych (olej silnikowy, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, olej przekładniowy, płyn do układu wspomagania itp.) oraz naprawdę sporej liczby części zamiennych.

REKLAMA

W ciągu tych 10 lat auto takie będzie zużywać nie tylko tak oczywiste części eksploatacyjne, jak opony, klocki i tarcze hamulcowe czy paski rozrządu, ale też znacznie droższe i trudniejsze do wymiany filtry cząstek stałych, koła dwumasowe, sprzęgła, a czasem i kompletne przekładnie.

Wszystko to i o wiele więcej sprawia, że prawdziwe koszty związane z użytkowaniem samochodu spalinowego zaczynają się po jego zakupie. I są to koszty bezzwrotne. Nie ma co liczyć a to, że przy sprzedaży auta używanego uda się odzyskać wszystko to, co zostało w nie zainwestowane. Z samochodami elektrycznymi jest inaczej.

Nowe samochody elektryczne są obecnie znacznie droższe niż odpowiadające im klasą samochody spalinowe. Różnica w cenie potrafi sięgać dwukrotności, a czasem nawet więcej. Czy więc taki interes w ogóle się opłaca?

Jeśliby wziąć pod uwagę same koszty eksploatacji, to jak najbardziej. W samochodach elektrycznych nie mamy bowiem do czynienia z ok. 12 tysiącami części, a nawet z 6-krotnie mniejszą ich liczbą. Co więcej, są to części znacznie mniej obciążone eksploatacyjnie, a przez to trwalsze i wymagające znacznie rzadszej wymiany. W autach zasilanych prądem obowiązkową wymianą objęte są:

REKLAMA

  • płyn chłodniczy chłodzący baterię – jego wymianę przeprowadza się średnio co 4 lata;
  • olej przekładni napędowej – ten należy wymieniać co 80-160 tys. km (w zależności od modelu);
  • filtr kabinowy – jego interwał wymiany zbliżony jest do tego, z czym mamy do czynienia w przypadku aut spalinowych;
  • amortyzatory – ich zużycie również postępuje identycznie jak w autach spalinowych;
  • klocki i tarcze hamulcowe – te w autach elektrycznych zużywają się wyraźnie wolniej z uwagi na zastosowanie systemu odzyskiwania energii.

Jak widać, nie ma tego zbyt wiele. Co ważne, na liście tej nie znalazło się miejsce na same baterie, czyli na tę część samochodu elektrycznego, której wymiany boją się najbardziej kierowcy. Czemu baterie nie zostały tu uwzględnione? Z bardzo prostej przyczyny. Baterie w samochodach elektrycznych – o ile auta te są prawidłowo eksploatowane, w tym również ładowane – powinny starczyć na 10 do 20 lat. Jeśliby więc ograniczyć się jedynie do pierwszych 10 lat użytkowania „elektryka”, wymiana baterii nie powinna w ogóle wchodzić w grę.

Gdzie można bezpiecznie kupować części do samochodów elektrycznych? Dlaczego sklepy internetowe są tu najlepszym wyborem?

Samochody z napędem elektrycznym nie wymagają dużej liczby części zamiennych, ale zdecydowanie wymagają części dobrej jakości. A nawet gdyby nie wymagały, to czy nie należałoby wybierać właśnie takich?

Chęć oszczędzania na każdej śrubce to nawyk kierowców wychowanych na tradycyjnej motoryzacji. Gdy każdy serwis oznacza wymianę wielu części oraz płynów, próby oszczędzania na wszystkim są w pełni zrozumiałe.

W przypadku aut elektrycznych jest inaczej. Części i płyny wymieniamy rzadko, możemy więc pokusić się o sięgnięcie po produkty z wyższej półki. Ważne jednak, aby były to produkty markowe i pewne. Gdzie takich szukać? Najlepiej w internecie. Największy, renomowani dostawcy, jak iParts.pl, mają w swojej ofercie oryginalne części do samochodów elektrycznych wszystkich marek. Części te możecie tam zamawiać śmiało i bez obawy o problemy z ich wyborem czy dopasowaniem.

Nawet gdyby ktoś z Was popełnił błąd podczas składana zamówienia i kupił coś, co nie pasuje do jego auta, całą przesyłkę lub wybraną część może odesłać do sklepu w ciągu aż 100 dni. A dodatkowo, aby uniknąć podobnych pomyłek, na iParts.pl macie możliwość poradzenia się jednego z naszych ekspertów, który wspomoże Was podczas wybierania części do samochodu elektrycznego dowolnej marki. Zakupy u nas są dzięki temu szybkie i w pełni bezpieczne.

 

artykuł sponsorowany