Polski fundusz inwestuje w litewskiego producenta ładowarek

Polski fundusz inwestuje w litewskiego producenta ładowarek
Żródło: AVIA Capital

Polski fundusz wzrostowy AVIA Capital i litewski fundusz LitCapital wspólnie zainwestowały 7 mln euro w Elinta Charge, litewską spółkę specjalizującą się w projektowaniu i produkcji rozwiązań do ładowania pojazdów elektrycznych. To najlepszy czas na taką inwestycję, bo rynek elektromobilności rośnie bardzo dynamicznie, a Polska odpowiada za 30 proc. europejskiej produkcji komponentów do pojazdów elektrycznych uważają inwestorzy.

Elinta Charge produkuje stacje ładowania przeznaczone zarówno do użytku domowego, korporacyjnego jak i do przestrzeni publicznych, które sprzedaje w 30 krajach. Spółka oferuje również oprogramowanie oparte na rozwiązaniach chmurowych dla różnego rodzaju użytkowników, w tym menedżerów flot samochodowych i operatorów ogólnodostępnych sieci ładowania. Z rozwiązań Elinty Charge korzystają z m.in. biura, hotele, sieci handlowe i firmy kurierskie.

W Polsce produkcja i B+R

REKLAMA

Przy finansowym i merytorycznym wsparciu AVIA Capital – polskiego funduszu inwestującego w spółki w fazie wzrostu, które mają sprawdzony know-how i unikalny produkt – Elinta Charge planuje ulokować w Polsce część działalności badawczo-rozwojowej i produkcyjnej.

Litewska firma pragnie wykorzystać siłę krajowego sektora komponentów samochodowych i elektromobilności oraz rodzimą infrastrukturę B+R, jak również dostępność wykwalifikowanej kadry inżynierów i programistów.

Środki pozyskane od inwestorów spółka przeznaczy m. in. na rozwój nowych produktów i usług w tym na rozwijanie oprogramowania nowej generacji i dalszą międzynarodową ekspansję. Dzięki inwestycjom Elinta Charge planuje zwiększyć tempo wzrostu przychodów.

AVIA Capital otwiera nam dostęp do polskiego rynku. Liczymy na współpracę z polskimi firmami technologicznymi i planujemy wykorzystywać wysokie kwalifikacje polskiej kadry technicznej – powiedział Ignas Mikutis.

Nagradzana i innowacyjna

REKLAMA

Elinta Charge może się pochwalić licznymi wyróżnieniami, w tym RedDot, jedną z najważniejszych nagród w świecie designu, którą w 2018 roku otrzymała ładowarka CityCharge V2.

Zdaniem Piotra Panasiewicza, dyrektora w AVIA Capital, Elinta Charge to innowacyjna spółka działająca na dynamicznie rozwijającym się rynku elektromobilności. – Elinta obsługuje wymagających klientów korporacyjnych oraz miasta, które stawiają na ekologiczny transport i którym zależy na rozwiązaniach wpisujących się w miejski krajobraz. Cieszymy się, że możemy wspierać dalszy rozwój Elinty, również dlatego, że ta inwestycja będzie miała pozytywny wpływ na środowisko – dodał.

–  Olbrzymi potencjał rynkowy, talent inżynierski i wyjątkowy produkt to czynniki, które zdecydowały o tym, że zainwestowaliśmy w Elintę Charge, z czego jesteśmy niezmiernie zadowoleni – powiedział Šarūnas Šiugžda, założyciel i partner zarządzający LitCapital.

Dobry czas na inwestycję

Marcin Wysocki, partner w AVIA Capital, uważa, że przyspieszenie procesów dekarbonizacji transportu na świecie staje się faktem, a inwestycja w Elintę Charge sprawia, że jego firma uczestniczy i wspiera ten proces.

Rynek elektromobilności rośnie bardzo dynamicznie. Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii do 2030 roku liczba ogólnodostępnych punktów ładowania wzrośnie na świecie osiemnastokrotnie. Unia Europejska postawiła sobie za cel, aby do 2025 roku liczba punktów do ładowania wzrosła trzykrotnie – do jednego miliona. Od 2035 roku w Unii obowiązywać będzie też zakaz sprzedaży nowych samochodów wyposażonych w silniki spalinowe.

AVIA Capital podkreśla, że obecnie Polska odpowiada za 30 proc. europejskiej produkcji komponentów do pojazdów elektrycznych, a w naszym kraju zlokalizowana jest m.in. największa fabryka baterii samochodowych w Europie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.