Wrocław kupuje elektryki Mercedesa

Wrocław kupuje elektryki Mercedesa
MPK Wrocław

Po Wrocławiu będzie jeździć 13 mercedesów e-Citaro G. MPK Wrocław podpisało właśnie umowę z EvoBus Polska na dostawę dwóch kolejnych zeroemisyjnych pojazdów. Cztery miesiące temu przewoźnik zatwierdził dostawę 11 takich autobusów. Pierwsze elektryki Mercedesa pojawią się na ulicach Wrocławia w drugiej połowie przyszłego roku.

Mercedes eCitaro G to zasilany w pełni energią elektryczną autobus przegubowy dla linii o dużym natężeniu ruchu. Jest on elementem oferty Mercedes-Benz eMobility.

Przegubowy elektryk przewiezie do 41 pasażerów na miejscach siedzących oraz 75 osób na stojąco. Jest klimatyzowany i niskopodłogowy.

REKLAMA

Wrocławskie MPK uzasadnia swój wybór faktem, że mercedesy e-Citaro G są w stanie znieść różne warunki pogodowe i drogowe. Były poddane wymagającym testom na kole podbiegunowym, gdzie na nawierzchni o niskiej przyczepności sprawdzane były systemy regulacji dynamiki jazdy, stabilizacji toru jazdy i odzyskiwania energii.

E-autobus Mercedesa sprawdził się również w biegunowo innych realiach – w temperaturze ponad 30 st. C pokonywał strome zbocza w górach Sierra Nevada.

Krok w stronę wodorowców

 To szczęśliwa trzynastka zeroemisyjnych elektrycznych autobusów. Kupiliśmy je w ramach dofinansowania pozyskanego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz korzystnie zawieranych wcześniejszych umów. To nasz krok w stronę pełnego zielonego transportu, czyli zakupu autobusów wodorowych w przyszłości – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

REKLAMA

Pierwszy kontrakt na 11 mercedesów e-Citaro G opiewał na kwotę niemal 45 mln zł, kolejne dwa pojazdy wraz z ładowarkami to wydatek w wysokości 7,7 mln zł.

MPK Wrocław mogło dokupić jeszcze dwa przegubowe elektryczne pojazdy, bo spółka EvoBus Polska zaoferowała atrakcyjną cenę w pierwszym przetargu i pozostała jeszcze pula do wykorzystania na zakup nowego taboru.

Pierwsze z kupionych autobusów pojawią się na ulicach Wrocławia w drugiej połowie przyszłego roku.

Czysty ekologiczny transport

– Oznacza to, że będziemy mogli korzystać z autobusów w pełni ekologicznych, zeromisyjnych. Wypróbujemy taką formę transportu, która przyczyni się do naszych szeroko pojętych działań z zakresu ochrony środowiska – mówi Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

Bardzo się staramy, żeby pasażerowie odczuli komfort podróżowania nowymi autobusami elektrycznymi i mieli też świadomość zeromisyjności, bo zeroemisyjny jest nie tylko sam autobus, ale też ogrzewanie czy klimatyzacja. To pojazd spełniający definicję czystego, ekologicznego transportu – mówi Artur Konarski, prezes EvoBus Polska.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.