Dłuższe zwolnienie z akcyzy dla hybryd plug-in

Dłuższe zwolnienie z akcyzy dla hybryd plug-in
Unsplash

Rząd przygotuje przepisy, które mają zachęcać do zakupu samochodów hybrydowych ładowanych z gniazdka, czyli tzw. hybryd plug-in. Obecnie w Polsce tego rodzaju samochodów jest około 26 tys., z czego około 11 tys. zostało zarejestrowanych wyłącznie w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Ministerstwo Finansów zajmie się opracowaniem projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Wśród założeń tego projektu są zmiany dotyczące rozliczania akcyzy dla samochodów hybrydowych, które – w przeciwieństwie do tzw. miękkich hybryd – można doładowywać z gniazdka.

Kancelaria Prezesów Rady Ministrów (KPRM) podaje, że projektowane zmiany w tym zakresie zakładają wydłużenie zwolnienia z akcyzy dla hybryd plug-in o mniejszej pojemności silnika. Takie zwolnienie według aktualnych przepisów już obowiązuje, ale tylko do końca tego roku.

REKLAMA

Zwolnienie na dłużej

Potrzebę wydłużenia zwolnienia z akcyzy dla hybryd plug-in KPRM uzasadnia faktem, że po upływie terminu obowiązywania preferencji podatkowej bardziej ekologiczne samochody hybrydowe „z wtyczką” będą niekorzystniej opodatkowane wobec mniej ekologicznych samochodów hybrydowych „bez wtyczki”.

Zgodnie z przepisami, których przygotowaniem ma się zająć Ministerstwo Finansów, zwolnienie z akcyzy dla hybryd plug-in zostanie wydłużone do końca 2029 roku.

REKLAMA

Nowe przepisy mają objąć auta hybrydowe z zewnętrznym zasilaniem energią elektryczną, w przypadku których pojemność silnika spalinowego nie przekracza 2000 cm3.

Projekt nowych przepisów zakładających zmiany w ustawie o podatku akcyzowym ma zostać przyjęty przez rząd jeszcze w tym kwartale.

Coraz więcej elektryków w Polsce

Według danych publikowanych przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) na koniec ubiegłego miesiąca w Polsce zarejestrowanych było 50 679 samochodów osobowych ładowanych energią elektryczną, z czego 24 748 stanowiły auta zasilane wyłącznie bateriami, a liczba hybryd plug-in wynosiła 25 931.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba jeżdżących po polskich drogach elektrycznych samochodów osobowych wzrosła o 22 378. W tym liczba aut zasilanych wyłącznie energią elektryczną zwiększyła się o 11 142, a hybryd plug-in – o 11 236.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.