Ładowarki Vehicle-to-Grid na stacji Solarisa

Ładowarki Vehicle-to-Grid na stacji Solarisa
fot. Medcom

Medcom wyposażył stację ładowania firmy Solaris Bus & Coach w dwukierunkowe ładowarki w standardzie Vehicle-to-Grid (V2G). To pierwsza tego typu instalacja przeznaczona do ładowania autobusów, która została uruchomiona w Polsce.

Jak informuje Medcom, zrealizowane na zlecenia Solarisa wdrożenie jest pierwszym przypadkiem zastosowania standardu Vehicle-to-Grid (V2G) na stacji ładowania w Polsce, jednak firma już wcześniej realizowała projekty V2G w Japonii.

Stacja ładowania Charging Park uruchomiona została pod koniec ubiegłego miesiąca w Bolechowie. Medcom zainstalował na niej dwie niezależne ładowarki typu plug-in o mocy 150 kW (z serii EBC-B-150S). Pozwalają one naładować autobus elektryczny wyposażony w baterię o pojemności 250 kWh w czasie krótszym niż dwie godziny. 

REKLAMA

Sprawność 96 proc.

Jak podkreśla Medcom, dostarczone dla Solarisa ładowarki zostały wyprodukowane w pełnej technologii węglika krzemu (SiC), dzięki której osiągają zdecydowanie wyższą sprawność (96 proc.) niż produkty wykonane w tradycyjnej technologii krzemowej. Ponadto zastosowanie półprzewodników z węglika krzemu ma gwarantować niższą temperaturę pracy i bardzo małe tętnienie napięcia.

Według informacji producenta zaproponowane rozwiązanie ma ograniczać straty energii w trakcie każdego ładowania pojazdu o dodatkowe 2 proc., co przekłada się na niższe koszty użytkowania floty. Ładowarki z serii EBC-B-150S mają też prostą konstrukcję i budowę modułową, dzięki czemu są łatwe w serwisowaniu.

REKLAMA

Urządzenia Medcomu mogą współpracować z odnawialnymi źródłami energii – są przystosowane do podłączenia fotowoltaiki i magazynu energii przez dodatkowy moduł przetwornicy DC/DC.

Testy Solarisa

Zainstalowane w Bolechowie ładowarki V2G Solaris chce wykorzystywać nie tylko do ładowania autobusów, ale też do przetestowania technologii.

Ładowarka EBC-B-150S Medcomu w październiku br. otrzymała wyróżnienie w kategorii Infrastruktura techniczna podczas Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego Transexpo w Kielcach.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.