Rząd chce zwolnić z akcyzy hybrydy z wtyczką

Rząd chce zwolnić z akcyzy hybrydy z wtyczką
Unsplash

W przyjętym przez Radę Ministrów projekcie nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym została uwzględniona preferencja dla osób kupujących osobowe samochody hybrydowe, które mają możliwość ładowania za pomocą wtyczki.

Przyjęta przez rząd zmiana ustawy o podatku akcyzowym zakłada wydłużenie do 31 grudnia 2029 roku dotychczas obowiązującego zwolnienia z akcyzy dla samochodów osobowych stanowiących pojazdy hybrydowe zasilane energią pochodzącą z zewnątrz o pojemności silnika spalinowego nieprzekraczającej 2000 cm3. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym zwolnienie to obowiązuje do 31 grudnia 2022 roku.

Przedłużenie zwolnienia jest uzasadnine przez Ministerstwo Finansów tym, że od początku 2023 roku dla hybryd typu plug-in miałaby zastosowanie stawka akcyzy wynosząca 3,1 proc., podczas gdy w odniesieniu do samochodów hybrydowych o tej samej pojemności silnika niezasilanych energią pochodzącą z zewnątrz (pojazdy „bez wtyczki”) obowiązywałaby niższa stawka akcyzy w wysokości 1,55 proc.

REKLAMA

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, w konsekwencji bardziej ekologiczne hybrydy „z wtyczką” byłyby niekorzystnie opodatkowane wobec samochodów hybrydowych „bez wtyczki” o tej samej pojemności silnika, dla których obowiązywałaby niższa akcyza.

Promowanie hybryd

REKLAMA

Zwolnienie z akcyzy hybryd typu plug-in o mniejszej pojemności silnika spalinowego ma na celu dalsze promowanie zakupu i użytkowania pojazdów hybrydowych, które ze względów ekologicznych są bardziej przyjazne środowisku.

Resort finansów podkreśla, że w sytuacji wygaszania produkcji pojazdów spalinowych i przechodzenia na napędy zeroemisyjne samochody hybrydowe mogą stać się ważnym etapem w upowszechnieniu samochodów w pełni elektrycznych.

Według danych Polskiego Stowarzyszenia Elektromobilności na koniec września 2022 roku w naszym kraju zarejestrowanych było 27 595 osobowych samochodów hybrydowych typu plug-in, czyli niewiele więcej niż osobowych aut zasilanych wyłącznie energią elektryczną, których liczba wynosiła 27 200.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.