Ruszą dotacje na samochody elektryczne w parkach narodowych

Ruszą dotacje na samochody elektryczne w parkach narodowych
fot. Michael Marais/Unsplash

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 16 mln zł parkom narodowym na realizację programu priorytetowego „Elektro Parki – elektromobilność w parkach narodowych”. Dotacja przeznaczona jest na zakup samochodów elektrycznych, stacji oraz punktów ładowania.

– Dzięki podpisanym umowom polskie parki narodowe otrzymają łącznie 16 mln zł na zakup cichych i zeroemisyjnych pojazdów elektrycznych. To ważne wsparcie udzielane z myślą o przyrodzie i turystach odwiedzających parki. Dzięki temu nie tylko zostanie ograniczone zanieczyszczenie powietrza, ale również poprawi się komfort pracy służb parkowych i zmniejszy się poziom hałasu – podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Wdrożenie programu „Elektro Parki – elektromobilność w parkach narodowych” ma na celu ograniczenie zanieczyszczenie powietrza, zmniejszenie zużycia paliw emisyjnych, a także upowszechnienie wiedzy na temat elektromobilności i korzyści, które przynosi ona zarówno ludziom, jak i środowisku.

REKLAMA

79 zeroemisyjnych pojazdów

Zasoby przyrodnicze parków narodowych stanowią ważny element ochrony dziedzictwa przyrodniczego w Polsce, dlatego musimy starać się ograniczyć emisję szkodliwych związków na tych terenach – zaznacza Sławomir Mazurek, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). – W efekcie realizacji programu „Elektro Parki – elektromobilność w parkach narodowych” już w przyszłym roku Parki Narodowe otrzymają 79 nowych, elektrycznych i cichych pojazdów zeroemisyjnych – dodaje wiceszef NFOŚiGW.

Parki narodowe zamierzające kupić pojazdy zeroemisyjne ubiegały się w NFOŚiGW o bezzwrotne dotacje. Kwota alokacji wynosi 16 mln zł pochodzących z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Dzięki dofinansowaniu zostanie zakupionych 79 pojazdów elektrycznych (samochodów osobowych, minivanów i SUV-ów) oraz 41 punktów i stacji ładowania do ich zasilania, a także zeroemisyjna łódź z napędem elektrycznym.

REKLAMA

Polskie elektroparki

Program „Elektro Parki” jest realizowany w latach 2022–2023. Parki narodowe otrzymają z NFOŚiGW dotacje w wysokości do 90 proc. kosztów kwalifikowanych na zakup fabrycznie nowych pojazdów o napędzie elektrycznym wraz z wyposażeniem. Górną granicą wartości auta będzie 170 tys. zł dla osobówek i minivanów oraz 270 tys. zł dla SUV-ów. Pułap 90 proc. kosztów kwalifikowanych ma dotyczyć również dotacji na zakup, budowę i montaż punktów i stacji ładowania.

Samochody zeroemisyjne oraz punkty i stacje ładowania wykorzystywane w parkach narodowych zostaną w specjalny sposób oznakowane. Ma to być dodatkowy element promowania w polskim społeczeństwie idei elektromobilności i troski o jakość powietrza w naszym kraju.   

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.