Ponad 20 mln złotych na e-autobusy dla dolnośląskich miast

Ponad 20 mln złotych na e-autobusy dla dolnośląskich miast
fot. Solaris

Głogów, Bolesławiec i Legnica otrzymają łącznie ponad 20 mln zł na zakup zeroemisyjnych autobusów komunikacji miejskiej o napędzie elektrycznym oraz budowę stacji ładowania. Wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej polegać będzie na udzieleniu zarówno dotacji, jak i pożyczek.

Umowy podpisane między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) a trzema miastami na Dolnym Śląsku pozwolą wprowadzić rozwiązania, które zapewnią dobre warunki rozwoju transportu publicznego napędzanego paliwami alternatywnymi, w tym energią elektryczną i wodorem.

– Przy wdrażaniu projektów dotyczących transportu publicznego bardzo ważne są działania na poziomie lokalnym, potrzebna jest infrastruktura, rozwój transportu publicznego oraz sposobów magazynowania energii. To działania służące poprawie jakości życia naszych obywateli, a samorządy są w tym procesie stroną i partnerem – mówi Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.  

REKLAMA

Zielony transport w Głogowie…

W ramach przedsięwzięcia „Zielony Transport Publiczny w Gminie Miejskiej Głogów – I etap” Głogów planuje zakup pięciu zeroemisyjnych autobusów komunikacji miejskiej o napędzie elektrycznym zasilanych z własnych magazynów energii z łączną minimalną mocą silników 160 kW.

Każdy magazyn energii ma pozwolić na wykonanie trasy o długości minimum 150 km. Autobusy będą również wyposażone w elektroniczny system informacji pasażerskiej (elektroniczne tablice kierunkowe, system zapowiadania przystanków, kasowniki, system biletu elektronicznego), system automatycznego gaszenia pożaru w komorze agregatu grzewczego i automatycznej detekcji pożaru wybranych elementów autobusu, cyfrowy monitoring wizyjny i klimatyzację całej przestrzeni pasażerskiej.

Całkowita kwota dofinansowania z NFOŚiGW to dotacja w wysokości 8,7 mln zł. Zamierzony efekt ekologiczny uwzględnia: zmniejszenie emisji CO2 o 159,84 mg/rok, ograniczenie emisji tlenków azotu o 0,837 mg/rok i ograniczenie emisji pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10) o 0,015 mg/rok.

…w Bolesławcu

REKLAMA

Bolesławiec w związku z realizacją przedsięwzięcia „Zeroemisyjna komunikacja publiczna w Gminie Miejskiej Bolesławiec” planuje zakup jednego autobusu o napędzie elektrycznym, przeznaczonego do transportu publicznego. Autobus będzie niskopodłogowy i przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, a także napędzany silnikiem elektrycznym o mocy co najmniej 160 KW.

Gmina otrzymała z NFOŚiGW dofinansowanie w formie dotacji w wysokości 1,7 mln złotych oraz 1 mln zł pożyczki. Planowany efekt ekologiczny to m.in. zmniejszenie emisji CO2 o 24,64 mg/rok oraz ograniczenie emisji tlenków azotu o 0,03 mg/rok.

…i w Legnicy

Z kolei Legnica przy okazji projektu „Zakup autobusów z elektrycznym napędem wraz z budową stacji ładowania” zakupi m.in. sześć nowych zeroemisyjnych autobusów elektrycznych i przeprowadzi szkolenia dla kierowców i pracowników zaplecza technicznego w zakresie obsługi taboru.

Miasto kupi również trzy mobilne ładowarki dwustanowiskowe wolnego ładowania, które docelowo będą zlokalizowane na terenie zajezdni autobusowej, a także zbuduje stacjonarną stację szybkiego ładowania (pantograf) wraz z masztem – jednym punktem ładowania.

Wsparcie z NFOŚiGW to w tym przypadku dotacja w kwocie 9,5 mln złotych. Efekt ekologiczny polegać będzie nam zmniejszeniu emisji CO2 o 237,17 mg/rok, ograniczeniu emisji tlenków azotu o 2,46 mg/rok, a także ograniczeniu emisji pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10) o 0,05 mg/rok.

Katarzyna Bielińska
katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.