Shell i IONITY rozwijają sieci ładowarek elektrycznych o dużej mocy

Shell i IONITY rozwijają sieci ładowarek elektrycznych o dużej mocy
Shell

Na stacjach Shell w Jędrzychowicach i Poznaniu zostały uruchomione ładowarki elektryczne IONITY o mocy do 350 kW. Umożliwiają one ładowanie samochodów do siedmiu razy szybciej w porównaniu do standardowych ładowarek. W najbliższym czasie Shell planuje poszerzyć sieć o kolejne dwa punkty na A4: w Młyńskim Stawie i Rzędziwojowicach.

Jak wynika z Licznika Elektromobilności prowadzonego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, na koniec września br. w Polsce było zarejestrowanych ponad 57 tys. pojazdów elektrycznych. Przez pierwsze dziewięć miesięcy tego roku ich liczba zwiększyła się o 18 995 sztuk, czyli 44 proc. wobec analogicznego okresu 2021 roku. Obserwując coraz większe zainteresowanie elektromobilnością, Shell i IONITY postanowiły uruchomić kolejne ładowarki elektryczne o dużej mocy.

Krok do rozwoju sieci ładowania EV w Polsce

REKLAMA

Uruchomione w ostatnim czasie punkty ładowania oferują po dwie ładowarki elektryczne z możliwością rozszerzenia ich do czterech. Łącznie na stacjach Shell funkcjonuje już 16 ładowarek IONITY w ośmiu lokalizacjach.

Poza stacjami w Jędrzychowicach i Poznaniu ładowarki znajdują się również w Niesułkowie, Nowostawach, Kaszewach Kościelnych, Świecku oraz w punktach MOP Olsze Wschód i Zachód. Już niebawem zostaną otwarte ładowarki na autostradzie A4 – w Młyńskim Stawie oraz w Rzędziwojowicach w województwie opolskim.

Kierunek: transformacja energetyczna

REKLAMA

Jesteśmy aktywnym uczestnikiem transformacji energetycznej i do 2050 roku mamy zamiar stać się biznesem energetycznym o zerowej emisji netto – zaznacza Monika Kielak-Łokietek, dyrektorka sieci stacji paliw i rozwoju mobilności, członek zarządu Shell Polska. – Wierzymy, że elektromobilność jest ważnym obszarem, który pomoże w dekarbonizacji transportu, dlatego aktywnie w niego inwestujemy. Jak widać, liczba pojazdów elektrycznych w Polsce dynamicznie rośnie, co tylko potwierdza, że podążamy w dobrym kierunku – dodaje.  

Mariusz Raczko, dyrektor ds. rozwoju elektromobilności w Shell Polska, podkreśla, że współpraca z IONITY pozwala Shellowi oferować atrakcyjne dla klientów stacje ładowania o dużej mocy. – Nie poprzestajemy na tym. W planach mamy rozbudowę sieci o nasze własne ładowarki Shell Recharge. Liczymy, że pojawią się na polskich drogach już w najbliższych latach – i to nie tylko na stacjach paliw, ale również w ramach partnerstw z sieciami restauracji czy operatorami centrów handlowych – zapowiada Raczko.

Nie tylko stacje

Shell inwestuje nie tylko w stacje szybkiego ładowania. W planach firmy jest otwarcie oferty 500 tys. punktów ładowania do 2025 roku w całej Europie. Działania związane z elektromobilnością wpisują się w strategię niskoemisyjności Shella. W jej ramach do 2050 roku planowane jest obniżenie śladu węglowego netto produktów energetycznych Shell o 65 proc. i w konskekwencji  poprawa stanu powietrza w miastach.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.