Sunpower i General Motors opracują domowy system V2G

Sunpower i General Motors opracują domowy system V2G
General Motors

SunPower i General Motors poinformowały o zawiązaniu współpracy, w ramach której opracują system umożliwiający posiadaczom aut elektrycznych korzystanie ze standardu V2G (vehicle-to-grid). W połączeniu z fotowoltaiką ma on zapewnić duże oszczędności na rachunkach za energię.

Amerykańska firma z rynku fotowoltaicznego SunPower i koncern motoryzacyjny General Motors (GM) planują stworzyć domowy system energetyczny, który pozwoli użytkownikowi pojazdu elektrycznego dostarczać w razie potrzeby energię zmagazynowaną w bateriach pojazdu do domowej sieci (V2G). Jednocześnie GM wskazał SunPower jako preferowanego dostawcę rozwiązań fotowoltaicznych dla tego systemu.

Chevrolet przystosowany do V2G

REKLAMA

Jesienią 2023 roku będzie miał premierę w pełni elektryczny Chevrolet Silverado EV 2024. General Motors oczekuje, że model ten będzie doskonale pasował do systemu zarządzania energią opracowanego wspólnie z SunPower. Silverado ma być gotowy do obsługi standardu V2G.

REKLAMA

 

Koncepcja systemu zakłada, że właściciel elektryka będzie miał zainstalowaną fotowoltaikę, która będzie mogła ładować baterie Chevroleta nadwyżką energii. Pojazd w razie potrzeby będzie mógł później część zgromadzonej energii oddać do domowej sieci, tym samym ograniczając pobór drogiej energii z sieci i zwiększając bezpieczeństwo energetyczne w sytuacji blackoutu.

Przy odpowiedniej optymalizacji systemu ma on umożliwić pokrycie w znacznym stopniu zapotrzebowania domowników na prąd w godzinach, w których energia elektryczna kosztuje najwięcej. To pozwoli na osiągnięcie jeszcze większych oszczędności na rachunkach w zależności od wielkości domu, zużycia energii i wysokości taryfy.

Dodatkowo dzięki współpracy SunPower i General Motors klienci będą mogli skorzystać z usługi oceny domowej instalacji elektrycznej pod kątem zastosowania systemu opracowanego przez SunPower i GM; w szczególności ocenie podlegać będzie zdolność lokalnej sieci do współpracy ze standardem V2G.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.