REKLAMA
 
REKLAMA

Miasto na wschodzie Polski zainwestuje w stacje ładowania elektryków

Miasto na wschodzie Polski zainwestuje w stacje ładowania elektryków
fot. Andrew Miller/Unsplash

Lublin chce rozwijać ogólnodostępną infrastrukturę do ładowania pojazdów z napędem elektrycznym. Szuka wykonawcy.

Władze Lublina szukają podmiotu, który wydzierżawi nieruchomości z przeznaczeniem na budowę i obsługę stacji ładowania pojazdów elektrycznych (EV). Miasto chce przeznaczyć na to ponad 2,7 tys. m2 gruntów stanowiących pasy drogowe dróg publicznych i wewnętrznych. W planach jest utworzenie 164 ogólnodostępnych punktów ładowania w 82 lokalizacjach.

Czas na składanie ofert miasto wyznaczyło do 26 czerwca br. Nowa infrastruktura ma być gotowa rok po podpisaniu umowy.

REKLAMA

Ogólnodostępne stacje ładowania zaplanowano w dzielnicach o zabudowie wielorodzinnej, w których mieszkańcy mają ograniczone możliwości ładowania pojazdów. Przewidziano je również na obszarach szczególnie atrakcyjnych pod względem turystycznym. Lokalizacje ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych wskazano przede wszystkim w oparciu o analizy dostępności infrastruktury elektroenergetycznej – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.

Nieudana pierwsza próba

Pierwszy przetarg na stacje zasilania w Lublinie został unieważniony, ponieważ żadna z ofert nie spełniała wymogów zamówienia. Miasto ponownie więc uruchomiło postępowanie na realizację zadania.

REKLAMA

Wybrany wykonawca będzie zobowiązany do zagospodarowania wydzierżawionego gruntu poprzez wybudowanie stacji ładowania dla EV, będzie też pełnił funkcję operatora i dostawcy usługi ładowania dla stacji. Ma także dostosować miejsca przeznaczone na postój pojazdów elektrycznych w czasie ładowania poprzez ich odpowiednie oznakowanie pionowe i poziome.

Według założeń każda stacja powinna składać się z dwóch punktów ładowania, których moc ma być nie mniejsza niż 22 kW. Znajdą się na nich po dwa miejsca postojowe.

Umowa dzierżawy gruntu zawarta zostanie na 10 lat.

Obecnie na terenie Lublina działają 44 ogólnodostępne punkty ładowania. Jak wskazuje oficjalny portal miejski, zgodnie z zapisami ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych minimalnie w gminie takiej wielkości jak Lublin powinno działać 210 punktów ładowania w ogólnodostępnych stacjach.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Jak miasto zainwestuje?. Wydzierżawi grunt i tyle?. To jest ta inwestycja?.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA