Dotacja na stacje ładowania dla właściciela stacji Moya

Dotacja na stacje ładowania dla właściciela stacji Moya
Unsplash

Dotację na budowę stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych spółce Anwim przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Anwim SA – właściciel stacji paliw Moya – otrzyma od NFOŚiGW dotację w wysokości niemal 17 mln zł. Zostanie ona przeznaczona na budowę 46 stacji ładowania samochodów elektrycznych.

W ramach projektu realizowanego przez Anwim powstanie 31 ogólnodostępnych stacji ładowania o mocy 120 kW każda, a także 15 ogólnodostępnych stacji ładowania o mocy 180 kW każda.

REKLAMA

Zakończenie budowy stacji ładowania przewidziane jest na koniec 2026 roku. Łączny koszt projektu to ponad 40 mln zł.

Dostępne środki na infrastrukturę ładowania

Dofinansowanie pochodzi z programu „6.4 Wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru”.

Nabór wniosków o dotacje w tym programie NFOŚiGW rozpoczął na początku 2022 roku. Realizacja programu ma się przyczynić do wyznaczonego przez rząd celu uruchomienia w całej Polsce ponad 17,7 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych oraz 20 stacji wodoru. Budżet wynosi łącznie 870 mln zł.

REKLAMA

Z dofinansowania w formie bezzwrotnych dotacji mogą skorzystać samorządy, firmy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz rolnicy.

W ramach programu dotacje można otrzymać także na budowę punktów ładowania o mocy nie mniejszej niż 22 kW, wyłącznie na potrzeby własne, bez wykorzystywania ich do świadczenia usługi ładowania. W tym przypadku do podziału jest 70 mln zł.

Ponadto dofinansowanie może być przyznane na budowę stacji o mocy ponad 22 kW (na ten cel przewidziano również 70 mln zł), a także na uruchomienie lub przebudowę stacji ładowania o mocy nie mniejszej niż 50 kW.

Niedawno dużą dotację na budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych od NFOŚiGW otrzymał Orlen. Więcej na ten temat w artykule: Dotacje na stacje ładowania aut elektrycznych dla Orlenu.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.