Pod Wrocławiem powstanie największa w Europie fabryka baterii do aut elektrycznych

Pod Wrocławiem powstanie największa w Europie fabryka baterii do aut elektrycznych
Uroczystość rozpoczęcia budowy fabryki baterii w Biskupicach Podgórnych k. Wrocławia. Fot. Agencja Rozwoju Przemysłu

Potwierdzają się wcześniejsze informacje, które podawaliśmy kilka miesięcy temu. O możliwości uruchomienia nowej fabryki pod Wrocławiem przez LG Chem koreańskie media informowały już w październiku ubiegłego roku. W kwietniu br. informowała o tym agencja Reuters. Dzisiaj oficjalnie rozpoczęto jej budowę. 

W podwrocławskich Kobierzycach LG Chem uruchomi swoją pierwszą w Europie fabrykę baterii, które zostaną wykorzystane w samochodach elektrycznych, a być może także w magazynach energii z OZE.

Dzisiaj w Klastrze LG w Biskupicach Podgórnych k. Wrocławia, który jest częścią Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w uroczystości rozpoczęcia budowy fabryki baterii samochodowych wziął udział wicepremier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Kierowany przez ministra Morawieckiego resort rozwoju przygotowuje wraz z resortem energii plan rozwoju elekromobilności w Polsce. Inwestycja LG doskonale wpisuje się w ten projekt. 

– Kilkanaście lat temu baterie do aut kojarzyły się z zabawkami dla dzieci. Dzisiaj ruszamy z inwestycją, dzięki której polscy inżynierowie będą przekuwać swoją wiedzę w zaawansowane technologicznie produkty. Wspólnie możemy tworzyć innowacje i rozwijać elektromobilność w Polsce – powiedział dzisiaj wicepremier Morawiecki. 

Rozpoczęcie produkcji przewidziano na 2018 r. i – jak podaje LG Chem – w kolejnym roku fabryka będzie produkować ponad 100 tys. baterii rocznie, wyłącznie do samochodów elektrycznych o „wysokiej wydajności”, które będą mogły pokonywać dystans do 320 km na jednym ładowaniu.

Koreańska firma uruchomi całkowicie zintegrowany system produkcyjny obejmujący produkcję wszystkich komponentów: elektrod do ogniw, modułów i  kompletnych modułów zasilających.Będzie to pierwsza fabryka masowej produkcji baterii litowych dla branży motoryzacyjnej w Europie.

Wartość inwestycji w tym etapie wycenia się na 1,3 mld euro, a pracę zyska aż 700 osób, a nie wykluczone, że w kolejnych latach potencjał produkcji zostanie rozbudowany.

REKLAMA

– Chcemy sprawić, by polska fabryka stała się mekką produkcji baterii do samochodów elektrycznych na cały świat – mówił dzisiaj Ung Beom Lee, prezes spółki Energy Solutions działającej w ramach LG Chem.

Nowa fabryka będzie częścią globalnego systemu produkcyjnego LG Chem, opartego na czterech lokalizacjach – w Ochang w Korei Południowej, Holland w Stanach Zjednoczonych, Nanjing w Chinach i we Wrocławiu, o łącznej zdolności produkcyjnej przynajmniej 280 tys. baterii do samochodów elektrycznych rocznie.

W dzisiejszej uroczystości uczestniczyli także członkowie zarządów światowych koncernów motoryzacyjnych, m.in. Audi, BMW, Daimler, Jaguar Land Rover, Porsche, Renault, Volkswagen, dla których LG będzie produkować baterie. 

LG Chem to globalny lider w produkcji baterii do samochodów elektrycznych. Inny koreański potentat, który produkuje baterie do pojazdów elektrycznych, Samsung, ostatnio zapowiedział uruchomienie podobnej fabryki na Węgrzech.

Samsung poinformował, że na Węgrzech docelowo mają powstać linie umożliwiające produkcję w skali roku baterii do około 50 tys. samochodów elektrycznych. Jeśli przyjąć, że pojemność zestawu baterii do auta elektrycznego wynosi 50 kWh, daje to potencjał produkcji rzędu 2,5 GWh.

Produkcja baterii koło Budapesztu ma ruszyć w drugiej połowie 2018 r. W tym celu zostanie wykorzystana infrastruktura fabryki, w której wcześniej produkowano wyświetlacze do urządzeń elektronicznych. Inwestycja na Węgrzech ma kosztować 400 mld wonów południowokoreańskich, czyli około 358 mln dolarów.

LG Chem oprócz sektora motoryzacyjnego zaopatruje też powstający rynek magazynowania energii. Obecnie w Niemczech trwa realizacja wartego 100 mln euro projektu, którego celem jest budowa sześciu magazynów energii o mocy 15 MW. W projekcie realizowanym przez firmę Steag wykorzystana zostanie technologia baterii litowo-jonowych, które dostarczy właśnie LG Chem. 

Wcześniej LG wprowadził na rynek ofertę własnych magazynów energii przeznaczonych do wykorzystania w gospodarstwach domowych i małych firmach, które eksploatują np. instalacje fotowoltaiczne. Więcej informacji na ten temat w artykule: LG wprowadza na rynek domowy magazyn energii.

red. gramwzielone.pl