250 tys. euro w crowdfundingu na "solarne" auto

250 tys. euro w crowdfundingu na "solarne" auto
Fot. Sono Motors

Niemiecki startup Sono Motors ma w planach budowę samochodu elektrycznego zasilanego umieszczonymi na nim ogniwami fotwoltaicznymi. Pomysł zainteresował inwestorów działających na platformie crowdfundingowej Indiegogo. 

Niemiecki startup uruchomił kampanię crowdfndingową, celując w kwotę 180 tys. euro, już teraz zebrane fundusze znacznie przekraczają ten poziom.

Na razie koncepcja samochodu elektrycznego o roboczej nazwie Sion znajduje się tylko na papierze, jednak inwestorzy na platformie Indiegogo przeznaczyli na jego budowę już ponad 250 tys. euro. Swoje fundusze w Sono Motors zainwestowało już ponad tyiąc osób.

REKLAMA

Na pojeździe, który chce zbudować Sono Motors, mają zostać umieszczone zintegrowane z jego poszyciem ogniwa fotowoltaiczne, które posłużą do ładowania baterii. Zakłada się pokrycie ogniwami fotowoltaicznymi powierzchni wynoszącej w sumie 7,5 m2. 

REKLAMA

Pomysłodawcy projektu zakładają, że tylko dzięki wykorzystaniu energii słonecznej będzie można przejechać dziennie do 30 km. 

Plan to budowa prototypu pojazdu w połowie przyszłego roku. Zebrana w crowdfundingu kwota z pewnością nie wystarczy jednak do realizacji kolejnych etapów, dlatego Sono Motors chce poszukać dużego inwestora i chwali się, że zainteresowanie jej projektem wyraziły takie marki jak Bosch, Nissan, Panasonic czy LG Chem.

Na rynek Sono Motors chce wprowadzić pojazd o nazwie Sion Urban z baterią 14,4 kWh oraz model Sion Extender z baterią o pojemności 30 kWh. Pierwszy z zasięgiem do 120 km ma kosztować według wstępnych szacunków ok. 12 tys. dolarów, a drugi z zasięgiem do 250 km – 16 tys. euro. 

red. gramwzielone.pl