Węgry wdrażają plan rozwoju elektrycznej motoryzacji

Węgry wdrażają plan rozwoju elektrycznej motoryzacji
Fot. Innogy

Węgierski rząd przygotował plan, dzięki któremu Węgrzy mają przesiąść się do samochodów elektrycznych. Do 2020 r. po Węgrzech ma jeździć 50 tys. takich pojazdów. To niewiele w porównaniu do planu polskiego rządu, który w ciągu 10 lat chce, aby po naszym kraju jeździło milion takich pojazdów. Jednak to na razie Węgrzy robią więcej, aby zachęcić swoich kierowców do przesiadania się do elektryków. 

Węgierskie ministerstwo gospodarki zapowiedziało, że w Budapeszcie powstanie wkrótce sieć 250 stacji ładowania samochodów elektrycznych, z których każda ma się składać z dwóch publicznie dostępnych ładowarek.

Lokalizacje pod stacje ładowania mają zapewnić władze Budapesztu, a węgierski rząd zapewni finansowanie, wydając na ten cel 600 mln forintów, czyli niemal 2 mln euro.

REKLAMA

Kolejne punkty ładowania elektryków na Węgrzech powstaną na skutek wydanego przez rząd dekretu, który wprowadza obowiązek budowy takiej infrastruktury na istniejących i nowopowstających parkingach, na których pobierane są opłaty za parkowanie.

Nowe prawo zakładało dotąd budowę przynajmniej jednej stacji ładowania EV na każde 100 miejsc parkingowych. Natomiast do roku 2019 na każde 100 miejsc parkingowych mają przypadać przynajmniej dwa punkty ładowania elektryków.

REKLAMA

Natomiast w przypadku nowobudowanych parkingów na każde 100 miejsc parkingowych ma przypadać co najmniej 10 stacji ładowania.

Budowa stacji ładowania elektryków ma być elementem większego planu, w ramach którego węgierski rząd chce zwiększyć liczbę samochodów elektrycznych na Węgrzech do 50 tys. do roku 2020.

Do wzrostu liczby rejestracji elektryków na Węgrzech mają przyczynić się zamówienia realizowane również przez administrację rządową, dla której zakup określonej liczby elektryków będzie obligatoryjny. 

Na razie liczbę EV zarejestrowanych na Węgrzech szacuje się na ponad tysiąc. Tylko w pierwszej połowie 2016 r. liczba zarejestrowanych aut elektrycznych na Węgrzech zwiększyła się z 361 na początku stycznia do 932 na koniec czerwca br. 

red. gramwzielone.pl