K. Tchórzewski: tańsza energia na ładowanie elektryków w nocy

K. Tchórzewski: tańsza energia na ładowanie elektryków w nocy
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii

Dzisiaj podczas konferencji poświęconej elektrycznej motoryzacji, którą zorganizował NFOŚiGW, minister energii Krzysztof Tchórzewski zasygnalizował wprowadzenie preferencji dla właścicieli samochodów elektrycznych w postaci niższej ceny na energię w porze nocnej.

Szef resortu energii poinformował dzisiaj podczas konferencji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, że kierowany przez niego resort chce wprowadzić dedykowaną właścicielom aut elektrycznych, niższą taryfę za energię w porze nocnej.

Chcemy wprowadzić zasadę, by od godziny 23 do 5 rano energia elektryczna kosztowała 30 proc. mniej, czyli nie troszeczkę mniej, tylko zasadniczo mniej – mówił dzisiaj minister Tchórzewski (cyt. za PAP).

REKLAMA

Do skorzystania z tej preferencji – jak mówił dzisiaj minister energii – konieczne ma być posiadanie specjalnego licznika, za pomocą którego zostanie zmierzona ilość pobranej w ten sposób energii.

Podobne liczniki mogłyby być zresztą stosowane także w przypadku specjalnej nocnej taryfy na energię elektryczną do ogrzewania domów, o której wprowadzeniu również wspominało Ministerstwo Energii w kontekście walki z tzw. niską emisją.

Ministerstwo Energii już od dłuższego czasu sygnalizuje przygotowanie pakietu regulacji, które przyspieszą rozwój rynku samochodów elektrycznych w Polsce. Wcześniej ME informowało o planach przygotowania w tym celu specjalnej ustawy. Jak na razie nie przedstawiło jednak jeszcze jej projektu.

Przedstawione dzisiaj pomysły, które mogą znaleźć się w takiej ustawie, sprawią, że ustalenie odgórnie niższej ceny na energię w nocy może prowadzić do zwiększenia popytu na energię w porze, kiedy w krajowym systemie elektronergetycznym jest on najniższy, co byłoby korzystne dla państwowych koncernów energetycznych.

REKLAMA

W ubiegłym roku rząd zapowiedział, że w ciągu 10 lat na polskich drogach pojawi się milion samochodów elektrycznych. Mają doprowadzić do tego regulacje zebrane w ramach tzw. Planu Rozwoju Elektromobilności.

W listopadzie 2016 r. zakończyły się konsultacje związane z pracami nad rządowym programem elektromobilności. Więcej o zgłoszonych uwagach w artykule: Jakie uwagi zgłoszono do Planu Rozwoju Elektromobilności?

W grudniu Ministerstwo Energii informowało o planie podpisania listów intencyjnych o współpracy z samorządowcami, którzy zadeklarują chęć rozwoju elektrycznej motoryzacji na swoim terenie, co miało nastąpić w styczniu br. Teraz ME podaje, że uroczystość podpisania listów ma nastąpić 20 lutego br. Wolę współpracy miało zadeklarować 36 miast i gmin.

Na początku marca rząd ma ogłosić konkurs na karoserię polskiego, miejskiego samochodu elektrycznego. Jego producent może liczyć na wejście kapitałowe państwa, które nie miałoby jednak większościowych udziałów i nie uczestniczyłoby w zarządzaniu – tak wynika z dzisiejszej wypowiedzi ministra Tchórzewskiego.

Szef ME chce, aby zasięg tego auta wynosił co najmniej 250 km, a koszt przejazdu 100 km nie byłby wyższy od ceny 1 litra benzyny. 

Natomiast w styczniu br. rząd przedstawił założenia programu o nazwie Bezemisyjny transport miejski. Więcej na ten temat w artykule: Bezemisyjny transport publiczny. Nowy program rządu.

red. gramwzielone.pl