Energa wykorzysta technologię Fortum do obsługi stacji ładowania

Energa wykorzysta technologię Fortum do obsługi stacji ładowania
Fot. Energa

Fortum podpisało porozumienie o współpracy z Energą, na mocy którego ma dostarczyć oparty na chmurze system obsługi stacji ładowania samochodów elektrycznych o nazwie Charge&Drive. Energa ma wykorzystać tę technologię do obsługi swoich punktów ładowania pojazdów na terenie Trójmiasta, a także do dalszego rozwoju tego rodzaju infrastruktury w Polsce.

Porozumienie o współpracy zostało zawarte pomiędzy Fortum i spółką Enspirion, odpowiedzialną w Grupie Energa za rozwój produktów z obszaru elektromobilności. Współpraca ma pozwolić na wprowadzenie rozwiązania Fortum zarówno do istniejących punktów ładowania Energi, jak i urządzeń, które będą instalowane w przyszłości.

Energa posiada już sześć stacji ładowania w Trójmieście i planuje uruchomienie kolejnej w ciągu najbliższych tygodni. Cztery z dotychczas uruchomionych stacji mają pozwalać na szybkie ładowanie, czyli uzupełnienie 80 proc. baterii w czasie krótszym niż pół godziny. Na pozostałych dwóch ładowanie zajmuje od dwóch do czterech godzin.

REKLAMA

Obecnie korzystanie z tych urządzeń jest darmowe. Jedynym warunkiem korzystania z terminali jest wyrobienie karty identyfikacyjnej, którą można zamówić poprzez stronę emobility.pl. Dzięki niej firma analizuje sposób korzystania z punktów ładowania. Dane wskazują m.in., w jaki sposób rozwijać sieć. Ta sama karta ma umożliwić w przyszłości dokonywanie płatności za ładowanie auta.

Przejście na pracę w oparciu o nowe oprogramowanie od Fortum zaplanowane jest na marzec. Cała operacja ma nie mieć wpływu na bieżące działanie usługi ładowania w sieci Energa.

REKLAMA

Fortum zapewnia, że oparty na technologii chmurowej system Charge&Drive umożliwia zdalny monitoring oraz aktualizację punktów ładowania, pozwala także na łatwe dokonywanie opłat za ich wykorzystanie.

Fortum dodaje, że jego dotychczasowe doświadczenia pokazują, że stworzenie kompleksowej infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych wymaga nie tylko zaawansowanych i niezawodnych rozwiązań technologicznych, ale użytkownicy tego typu pojazdów oczekują dokładnych informacji w czasie rzeczywistym na temat lokalizacji i dostępności poszczególnych punktów ładowania, jak również wygodnych metod płatności za usługę. 

 W tym momencie nasz system obejmuje ponad 1,2 tys. punktów ładowania. W samej Norwegii każdego miesiąca urządzenia obsługują średnio 60 tys. sesji ładowania – komentuje Rami Syväri, odpowiedzialny w Fortum za międzynarodowy rozwój biznesu Charge&Drive.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Dostarcza i sprzedaje prąd 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Enspirion jest spółką z Grupy Energa powołaną do rozwoju innowacji. Głównym obszarem działalności firmy jest obecnie usługa zarządzania popytem na energię elektryczną w ramach tzw. Demand Side Response oraz rozwijany od kilku lat program e-mobility skupiony wokół infrastruktury ładowania i usług związanych z elektromobilnością.

red. gramwzielone.pl