M. Kurtyka, ME: ponad 6 tys. punków ładowania EV do 2020 r.

M. Kurtyka, ME: ponad 6 tys. punków ładowania EV do 2020 r.
Fot. Ministerstwo Energii

Taką deklarację złożył wiceminister energii Michał Kurtyka podczas dzisiejszej konferencji w Centrum PAN w Jabłonnie, której elementem była m.in. uroczystość przekazania pierwszych aut dla mającej działać w Warszawie korporacji elektrycznych taksówek o nazwie Electric Taxi.

Wiceminister Kurtyka, który w Ministerstwie Energii odpowiada za rządowy program elektromobilności, mający skutkować pojawieniem się – jak chce tego rząd – miliona samochodów elektrycznych na polskich drogach do roku 2025, zapewnił podczas dzisiejszej wizyty w Jabłonnie, że rząd zakłada montaż do 2020 r. 6 tys. standardowych ładowarek i 400 punktów szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.  

Aktualną liczbę stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce Ministerstwo Energii szacuje na około 300. Jak ocenia ME, powstanie do 2020 r. ponad 6 tys. stacji ładowania ma oznaczać inwestycje warte nawet 500 mln zł.

REKLAMA

Jako rząd dostrzegamy strategiczną szansę wykorzystania elektromobilności jako nośnika rozwoju gospodarczego i społecznego – zapewnił dzisiaj wiceminister Kurtyka.

REKLAMA

Podczas dzisiejszej konferencji w Jabłonnie podpisano list intencyjny o utworzeniu Polskiego Programu Elektryfikacji Motoryzacji, który ma być elementem rządowego Planu Rozwoju Elektromobilności i który ma wspierać budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Dzisiaj w Jabłonnie odbyła się też uroczystość przekazania 20 samochodów elektrycznych Nissan Leaf, które będą elementem floty korporacji taksówkarskiej Electric Taxi, która ma działać w Warszawie.

Plan firmy Electric Taxi na ten rok to zwiększenie floty elektrycznych samochodów do 300. Nissan ma je dostarczać stopniowo, w transzach po 20. Jak zaznaczają pomysłodawcy warszawskiej korporacji taksówek elektrycznych, prowadzą również rozmowy z Renault na temat ewentualnego wykorzystania – poprzez platformę otoeCar.com – elektrycznych Renault Zoe.

Na razie w stolicy elektryczne taksówki udostępnia firma Mytaxi, która korzysta również z Nissanów Leaf. Elektryczne taksówki mytaxi wyróżniają się niską taryfą, która wynosi tylko 1,80 zł za każdy przejechany kilometr.

red. gramwzielone.pl