To ma być największy rynek Tesli. Na razie przychody przekroczyły 1 mld dol.

To ma być największy rynek Tesli. Na razie przychody przekroczyły 1 mld dol.
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Elon Musk zapowiada, że Chiny staną się ostatecznie największym rynkiem dla elektrycznych samochodów Tesli. Na razie przychody amerykańskiej firmy wypracowane w ubiegłym roku na tym rynku potroiły się w stosunku do 2015, przekraczając 1 mld dolarów.

W całym 2016 r. przychody firmy Elona Muska wyniosły 7 mld dolarów, o 73 proc. więcej niż w roku 2015 (4,046 mld USD). Oznacza to, że Chiny, gdzie w ubiegłym roku amerykańska firma potroiła swoje przychody do ponad 1 mld dol., odpowiadają już za około 1/7 sprzedaży Tesli.

Dla porównania, sprzedaż Tesli w USA w 2016 r. podwoiła się, sięgając 4,2 mld dolarów. Tesla nie informuje natomiast o liczbie aut sprzedanych w poszczególnych krajach.

REKLAMA

Mimo włączenia oferty fotowoltaicznej wraz z przejęciem największej firmy na amerykańskim rynku dachowych instalacji fotowoltaicznych SolarCity – co jednak nastąpiło dopiero w ostatnim kwartale ubiegłego roku – a także mimo rozwijania oferty magazynów energii, w wynikach Tesli nadal dominuje sprzedaż aut, sięgając 97 proc. przychodów.

Tesla jest obecna w Chinach od 2014 r., ale początki nie były łatwe. Problemy z dostawami samochodów, a także z ich ładowaniem, sprawiły, że w 2015 r. przychody Tesli w Państwie Środka spadły o 1/3. Teraz jednak, jak pokazują ostatnie wyniki sprzedaży, problemy w Chinach Tesla może mieć już za sobą, a firma Elona Muska wdraża urządzenia mające umożliwić ładowanie swoich elektryków za pomocą należących do państwa stacji ładowania.

REKLAMA

Najpopularniejsze elektryki w Chinach

Jak wynika z zestawienia wykonanego przez portal EV Obsession, Tesla Model S znalazła się dopiero na 17. miejscu pod względem ilości sprzedanych w Chinach aut elektrycznych w 2016 r. Amerykańska firma sprzedała w tym czasie na rynku chińskim 7 548 Modeli S.

Na obecnie największym rynku EV na świecie dominuje sprzedaż aut rodzimej konstrukcji. Na pierwszym miejscu pod względem sprzedaży w 2016 r. znalazł się elektryczne BYD Tang ze sprzedażą na poziomie 31,4 tys. aut, następne były BYD Qin (21,8 tys.) oraz BYD e6 (20,6 tys.). Na liście 20. najpopularniejszych w 2016 r. elektryków w Chinach – poza Teslą – nie ma żadnego producenta z Ameryki Północnej czy Europy. 

W całym 2016 r. w Państwie Środka zarejestrowano ponad 44,8 tys. samochodów elektrycznych, co jest wynikiem lepszym aż o 27 proc. w porównaniu do roku 2015. To około 46 proc. wszystkich EV zarejestrowanych w ubiegłym roku na całym świecie.

EV Obsession prognozuje, że cały roku 2016 r. Chińczycy zakończyli ze sprzedażą ponad 350 tys. samochodów elektrycznych, zwiększając ich łączną liczbę do ponad 650 tys. wobec 560 tys. elektryków zarejestrowanych w USA i 630 tys. w Europie. 

red. gramwzielone.pl