Energa uruchomiła carsharing aut elektrycznych

Energa uruchomiła carsharing aut elektrycznych
Fot. Energa

Energa uruchomiła w Gdańsku usługę wynajmu samochodów, w której dostępne są jedynie auta elektryczne. Cena za wypożyczenie samochodu elektrycznego ma zależeć od modelu i będzie się wahać od 27 do 35 zł za godzinę bez limitu przejechanych kilometrów.

Krótkoterminowy wynajem aut elektrycznych Energi (carsharing) to usługa skierowana do klientów biznesowych i instytucjonalnych. Z wynajmu mogą korzystać pracownicy firm, które podpiszą umowę z należącą do Grupy Energa spółką Enspirion będącą operatorem tej usługi. Rozliczenia odbywać się będą pomiędzy operatorem usługi a firmami-klientami usługi. Natomiast każdy klient sam zdecyduje o formule, w jakiej udostępniać będzie auto swoim pracownikom.

Carsharing Energi jest obecnie dostępny dla firm będących rezydentami kompleksu biurowego Olivia Business Centre, mieszczącego około 200 firm zatrudniających ponad 5 tysięcy osób. Do końca tego roku powstaną jeszcze dwa kolejne HUB-y, a do końca 2018 będzie ich w sumie pięć.

REKLAMA

– Startujemy w Olivia Business Centre, gdzie mieści się nasza siedziba, ale chcemy żeby już niedługo z naszego carsharingu mogła korzystać każda zainteresowana firma w Trójmieście. Nasza usługa działa podobnie do służbowego telefonu komórkowego. Każda firma może ją udostępnić swoim pracownikom i ustalić własne zasady korzystania z niej – komentuje Tomasz Bogucki ze spółki Enspirion, która w Grupie Energa zajmuje się elektromobilnością oraz innowacjami.

Energa zapewnia, że interfejs wypożyczenia auta jest intuicyjny w obsłudze. Użytkownikom mają wystarczać trzy kliknięcia, aby wybrać model auta i określić preferowany czas jego wypożyczenia. Samochody można wypożyczać na godziny, w dni powszednie od godz. 8 do 16. Jest też opcja wypożyczenia samochodu na resztę doby oraz na cały weekend. Koszt ma zależeć od modelu oraz pory dnia i tygodnia.

Za godzinę jazdy Volkswagenem e-UP pomiędzy godz. 8 a 16 klienci korzystający z usługi carsharingu mają płacić 27 zł. Wypożyczenie takiego auta na resztę doby (16 godzin) kosztować będzie 96 zł, a wynajem auta na weekend to koszt 192 zł. Elektryczny Renault Zoe będzie kosztował odpowiednio 30 zł za godzinę, 108 zł za 16 godzin popołudnia i nocy oraz 208 zł za weekend. Natomiast auta klasy C Premium, czyli VW e-Golf i Nissan Leaf to koszt odpowiednio 35 / 128 / 256 zł. 

REKLAMA

Wypożyczający nie będą obciążani żadnymi dodatkowymi kosztami, a ładowanie aut w terminalach należących do Energi ma być darmowe. W Trójmieście firma ma obecnie siedem terminali ładowania.

Energa zapewnia, że jeszcze w tym roku uruchomi w Trójmieście dwie kolejne lokalizacje z usługą carsharingu, a do końca 2018 roku będzie ich w sumie pięć. Kolejne HUB-y usługi będą zlokalizowane w centrach handlowych i biznesowych.

Auto będzie można wypożyczyć i oddać w każdym z nich, a cała operacja docelowo będzie bezobsługowo. Obecnie auta są wydawane i odbierane w Olivia Business Centre, ale w miarę rozszerzania carsharingu na kolejne lokalizacje, do usługi będzie mogła przystąpić każda zainteresowana firma.

Energa przygotowała także specjalne rozwiązanie dla jednostek samorządowych, które stoją przed wyzwaniem wdrożenia transportu niskoemisyjnego. Firma oferuje gminom wypożyczenie na określony czas małej floty pojazdów elektrycznych oraz montaż stacji ładowania i możliwość bezpłatnego ładowania energii elektrycznej. Oprócz tego Energa chce się podzielić zebranym w ostatnich latach doświadczeniem, oferując gminom konsulting dotyczący wdrożenia transportu opartego o pojazdy elektryczne.

Natomiast już od maja br. każdy klient Energi będzie mógł postawić własną stację ładowania we wskazanym przez siebie miejscu. Dotyczy to zarówno małych punktów ładowania na indywidulany użytek, jak i komercyjnych stacji ładowania, np. przy hotelach czy restauracjach.

red. gramwzielone.pl