Rekordowa sprzedaż Tesli

Rekordowa sprzedaż Tesli
Fabryka Tesli, Freemont, Kalifornia / Steve Jurvetson, flickr cc

W I kwartale br. Tesla odnotowała rekordową sprzedaż swoich samochodów. Wynik na poziomie 25 tys. sprzedanych egzemplarzy Modeli S i X jest o 69 proc. lepszy niż przed rokiem. Po przekazaniu tej informacji wartość firmy firmy Elona Muska na giełdzie osiągnęła nienotowany dotąd poziom, zbliżając się do 50 mld dolarów. 

W I kwartale br. Tesla sprzedała niemal 13,5 tys. egzemplarzy Modelu S i 11,5 tys. Modelu X. Wynik wypracowany w pierwszych trzech miesiącach br. jest lepszy niż w poprzednim kwartale, kiedy sprzedano 22,2 tys. aut i zbliżony do dotychczas rekordowego III kwartału 2016 r., w którym sprzedaż wyniosła 24,5 tys.

W pierwszym półroczu amerykańska firma ma sprzedać około 47-50 tys. samochodów elektrycznych.

REKLAMA

W ubiegłym roku Tesla sprzedała w sumie 76 tys. samochodów, a już w przyszłym ma sprzedać – jak chce Elon Musk – aż 500 tys. elektryków. Ma to być możliwe dzięki wprowadzeniu na rynek tańszego o połowę od Modelu S nowego Modelu 3.

REKLAMA

Znaczenie dla przyszłych wyników Tesli może mieć fakt, że ostatnio znaczącym udziałowcem amerykańskiego koncernu stał się chiński holding Tencent, kupując za 1,8 mld dol. 5 proc. akcji firmy Elona Muska. Szef Tesli liczy na szerszą współpracę z inwestorem z Chin, która pozwoliłaby zwiększyć sprzedaż na największym na świecie rynku samochodów elektrycznych, gdzie Tesla – mimo, że jest liderem w sprzedaży aut elektrycznych wśród zagranicznych firm – to jednak przegrywa z rodzimymi producentami elektryków.

W całym 2016 r. przychody firmy Elona Muska miały wynieść 7 mld dolarów, czyli o 73 proc. więcej niż w roku 2015 (4,046 mld USD). Ubiegły rok Tesla zakończyła stratą netto (GAAP) w wysokości 674,9 mln USD wobec straty 888,6 mln USD odnotowanej za rok 2015.

Produkcja Modelu 3 ma się rozpocząć w lipcu. Tesla ma początkowo produkować 5 tys. Modeli 3 tygodniowo, a w przyszłym roku produkcja ma się podwoić. Obecnie Tesla ma być na etapie testowania prototypów tego auta.

red. gramwzielone.pl