Solaris sprzeda autobusy elektryczne do Norwegii

Solaris sprzeda autobusy elektryczne do Norwegii
Fot. Solaris

Polskie autobusy elektryczne Solaris Urbino 12 pojawią się wkrótce na ulicach stolicy kraju będącego europejskim liderem w rozwoju elektrycznej motoryazcji. 

12-metrowe Urbino electric, zakupione przez przewoźnika Unibuss, zostaną wyposażone w elektryczną oś portalową ZF AVE 130. Energia do jej napędzania pochodzić będzie z baterii o pojemności 75 kWh.

System ładowania baterii produkcji Siemensa, który umożliwi pracę autobusu przez cały dzień, znajdować się będzie na dachu pojazdów. Pantograf opuści się automatycznie ze stacji ładującej na dach autobusu podczas postoju pojazdu na pętli. Cały proces ładowania ma trwać krócej niż 8 minut. Solaris zastosował już analogiczne rozwiązanie dla autobusów tego samego typu dla odbiorcy w Hamburgu. 

REKLAMA

Model autobusu, który dostarczymy do Unibuss został wybrany autobusem roku 2017. Elektryczne autobusy produkcji Solarisa zostały już sprawdzone w Europie północnej m.in. w Szwecji i Finlandii, a teraz chcemy udowodnić, że równie dobrze sprawdzą się również w Oslo. Innowacyjny system ładowania zastosowany w tych autobusach pozwala na zastosowanie mniejszych baterii, dzięki czemu można było zagospodarować miejsce na dodatkowe siedzenia dla pasażerów – komentuje Sverre Skaar, dyrektor zarządzający Solaris Norge.

REKLAMA

Jako jeden z największych przewoźników w Norwegii oraz dysponując flotą blisko 750 pojazdów, wożących pasażerów we wschodniej części Norwegii, Unibuss jest jednocześnie jednym z najbardziej ekologicznych przedsiębiorstw transportowych w kraju. Dysponuje autobusami napędzanymi wodorem, biogazem, pojazdami hybrydowymi oraz biodieslami. Nowe Solarisy Urbino electric będą pierwszymi autobusami bateryjnymi używanymi przez tego operatora.

Elektryczne autobusy Solarisa brały udział w jazdach testowych prowadzonych w ubiegłym roku przez przewoźników w Oslo. Ich celem było zebranie doświadczeń związanych z codzienną eksploatacją pojazdów bateryjnych w mieście przed 2020 rokiem. Oslo jest jedną ze światowych metropolii silnie inwestujących w promocję elektromobilności i planuje w najbliższym czasie sukcesywne wprowadzanie autobusów elektrycznych.

Władze miasta zakładają, że do 2020 po ulicach Oslo jeździć będzie 100 takich pojazdów, z kolei w 2025, przynajmniej 60 proc. całej floty autobusowej ma być napędzana elektrycznie.

Solaris Urbino 12 electric został wybrany miejskim autobusem roku 2017 w konkursie organizowanym przez niemieckie zrzeszenie przedsiębiorstw transportu publicznego VDV. To jedna z najważniejszych międzynarodowych nagród na rzecz ochrony środowiska przyznawanych w dziedzinie transportu publicznego. 

red. gramwzielone.pl