Enea dołącza do klastra na rzecz rozwoju elektromobilności

Enea dołącza do klastra na rzecz rozwoju elektromobilności
Fot. Enea

Grupa Enea S.A. została kolejnym członkiem klastra „Polski Autobus Elektryczny łańcuch dostaw dla elektromobilności”.

Klaster „Polski Autobus Elektryczny – łańcuch dostaw dla elektromobilności” został utworzony z inicjatywy firmy Solaris w listopadzie ubiegłego roku. Do współpracy przystąpiły takie firmy i instytucje jak EC Grupa, Ekoenergetyka Polska, Impact Clean Power Technology, Medcom, Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL, SKB Drive Tech oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Poznańska i Politechnika Warszawska. Liderem przedsięwzięcia jest firma Solaris.

Celem klastra jest współpraca na rzecz rozwoju e-mobilności, w szczególności autobusów elektrycznych i komponentów służących do ich budowy, które będą oparte na rozwiązaniach technicznych wypracowanych w Polsce.

REKLAMA

Liczymy na to, że dzięki nowemu partnerowi nasze projekty badawczo-rozwojowe i prace wdrożeniowe przyspieszą. Dzięki współpracy z firmą wytwarzająca i dystrybuującą energię elektryczną zyskujemy nowe możliwości, m.in. w zakresie testowania autobusów elektrycznych jak również możliwości ich ładowania – mówi dr inż. Dariusz Michalak, wiceprezes zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

REKLAMA

Prace rozwojowe mają dotyczyć w szczególności opracowania dedykowanej konstrukcji autobusu miejskiego, zarządzania energią w celu poprawy operacyjności pojazdów elektrycznych, poprawy parametrów technicznych napędów elektrycznych oraz magazynów energii, opracowania innowacyjnych metod ładowania baterii, a także wypracowania nowych standardów w obszarze kształcenia kadr inżynierskich w zakresie e-mobility.

Dzięki współpracy z Eneą klaster ma uzyskać możliwość wypracowania systemowych rozwiązań w zakresie powstawania infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych.

Zaangażowanie w rozwój elektromobilności jest jednym z naszych głównych celów strategicznych, a innowacyjne rozwiązania z tym związane mają stanowić podstawę budowania potencjału i pozycji Grupy w średnio i długoterminowej perspektywie. Jako wicelider polskiego rynku produkcji energii elektrycznej widzimy w rozwoju elektromobilności wielką szansę. Dołączając do grona uczelni, jednostek naukowych i przedsiębiorstw, będziemy chcieli wykorzystać naszą wiedzę, doświadczenie i pomysły, które przyczynią się do wspólnego wypracowania innowacyjnych rozwiązań technicznych w tym obszarze – komentuje Mirosław Kowalik, prezes Enei.

red. gramwzielone.pl