Rzeszów dołącza do programu elektromobilności PGE

Rzeszów dołącza do programu elektromobilności PGE
Fot. PGE

PGE będzie współpracowało z władzami samorządowymi Rzeszowa i województwa podkarpackiego przy realizacji swojego pilotażowego projektu „e-Mobility”. W piątek został podpisany list intencyjny pomiędzy PGE Polską Grupą Energetyczną, Marszałkiem Województwa Podkarpackiego i Urzędem Miasta Rzeszowa, dotyczący współpracy przy rozwijaniu infrastruktury ładowania oraz tworzenia systemu zachęcającego podmioty publiczne i prywatne do korzystania z pojazdów elektrycznych.

Projekt, w ramach którego PGE przeprowadzi w kilku polskich miastach pilotaż związany z budową infrastruktury systemu elektromobilności, wystartował pod koniec 2016 r. Najbardziej zaawansowaną fazę osiągnął w Łodzi, gdzie PGE uruchomi 6 szybkich, publicznych stacji ładowania oraz zaoferuje usługę instalacji i zarządzania wolnymi stacjami ładowania dla klientów flotowych. W pierwszym przypadku ładowanie ma się odbywać prądem stałym o mocy do 50 kW, a czas ładowania samochodu ma ograniczyć się do 20-30 minut. Natomiast w drugim przypadku chodzi o ładowanie na prąd przemienny najczęściej o mocy 3,3 kW, 11 kW lub 22 kW, a czas ładowania samochodu ma wynosić 4-8 godzin. 

Podpisując list intencyjny przedstawiciele Grupy Kapitałowej PGE, Urzędu Miasta Rzeszowa i Marszałek Województwa Podkarpackiego zainicjowali rozmowy w zakresie ustalenia możliwości i warunków współpracy przy projekcie „e-Mobility” ze szczególnym uwzględnieniem ulokowania na terenie Rzeszowa publicznych stacji ładowania samochodów elektrycznych i rowerów elektrycznych. Strony nie wykluczają również utworzenia w przyszłości publicznego systemu car-sharingu i bike-sharingu wykorzystującego samochody i rowery zasilane energią elektryczną.

REKLAMA
REKLAMA

 Wychodząc naprzeciw tym trendom, zdecydowaliśmy się na zakup elektrycznych autobusów. Pierwsze z nich pojawią się na początku przyszłego roku. Kierowcy taksówek zamierzają już wkrótce kupić kilkadziesiąt elektrycznych samochodów. Współpraca z Urzędem Marszałkowskim oraz PGE daje gwarancję, że program będzie szybko realizowany – mówi prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

W ramach programu „e-Mobility” PGE zamierza opracować system zachęt dla posiadaczy samochodów elektrycznych m.in. preferencyjne stawki dla klientów za sesje ładowania na publicznych stacjach ładowania oraz preferencyjne stawki użytkowania wolnych stacji ładowania dla klientów flotowych w pierwszym roku umowy. PGE chce także rozszerzyć ofertę o usługi opracowane wspólnie z producentami samochodów elektrycznych oraz z firmami leasingowymi. Potencjalnymi kontrahentami w PGE w tym projekcie są urzędy, firmy kurierskie, korporacje taksówkarskie oraz firmy z branży FMCG dostarczające swoje towary bezpośrednio do klienta.

red. gramwzielone.pl