Producenci modułów PV i magazynów energii w konsorcjum Polski E-Bus

Producenci modułów PV i magazynów energii w konsorcjum Polski E-Bus
Autobus elektryczno-wodorowy Ursus City Smile Fuel Cell Electric Bus. Fot. Travelarz, wikimedia cc-by-sa-3.0

Powstało konsorcjum firm o nazwie Polski E-Bus, którego celem jest stworzenie projektu polskiego autobusu elektrycznego. W skład konsorcjum wchodzi m.in. polski producent modułów fotowoltaicznych XDISC SA oraz producent baterii BMZ Poland.

Oficjalne podpisanie umowy powołującej konsorcjum Polski E-Bus odbyło się podczas konferencji Ministerstwa Rozwoju „Zrównoważona mobilność – wyzwania i szanse dla miast”, która odbyła się pod koniec ubiegłego tygodnia w Jasionce k. Rzeszowa.

Ursus SA informuje, że konsorcjum Polski E-Bus powstało, aby zacieśnić współpracę zainteresowanych firm w segmencie produkcji autobusów elektrycznych oraz stworzyć projekt innowacyjnego elektrycznego autobusu. Pojazd ma być konkurencyjny w Polsce i na rynkach światowych, pod kątem parametrów technicznych i finansowych, a jego kluczowe komponenty mają powstawać w kraju przy wsparciu rodzimego potencjału naukowo-badawczego.

REKLAMA

Inicjatywa ma zjednoczyć siły polskich firm, aby osiągnąć efekt synergii – inwestować i rozwijać transport miejski w modelu współpracy. Istotne jest to, że konsorcjum nie zajmuje się tylko opracowaniem produktu, jakim jest autobus elektryczny, ale przede wszystkim poszukuje najlepszych rozwiązań transportowych dla społeczeństwa, w tym zajmuje się m.in. identyfikacją potencjalnych problemów dotyczących transportu miejskiego i szukaniem dla nich rozwiązań, zwiększeniem efektywności, ekonomiki i bezpieczeństwa stosowanych metod technologicznych. Konsorcjum chce także zwrócić uwagę na aspekty społeczno-zdrowotne elektrycznego transportu publicznego, czyli na coś, na co nikt wcześniej nie zwracał uwagi – komentuje Ursus.

REKLAMA

Ursus obecnie oferuje około 10 modeli autobusów i trolejbusów miejskich, w tym autobusy elektryczne. W ubiegłym roku spółka wygrała dwa przetargi na dostarczenie autobusów niskoemisyjnych do Torunia i Warszawy.

Elektromobilność to przyszłość transportu na całym świecie, a w szczególności w zurbanizowanej Europie. Z roku na rok będzie się zwiększał udział w rynku pojazdów elektrycznych, w szczególności tych zaprojektowanych dla sektora transportowego w aglomeracjach miejskich czy dla transportu publicznego. Najnowsze europejskie porozumienia klimatyczne oraz rosnące wymagania środowiskowe powodują, że kategorię pojazdów elektrycznych dla transportu publicznego czeka dynamiczny rozwój. Władze wielu miast w całej Europie już teraz wymieniają stary tabor pojazdów komunikacji miejskiej na zeroemisyjne autobusy elektryczne. Nasza inicjatywa jest odpowiedzią na te światowe trendy – zapewnia Tomasz Nita, prezes Ursus Bus.

Konsorcjum Polski E-Bus tworzy – obok Ursusa – również 10 innych podmiotów, w tym polski producent modułów fotowoltaicznych XDISC, a także Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT), producent baterii i magazynów energii BMZ Poland, spółki POL-MOT Holding, Zakład Elektroniki Przemysłowej ENIKA, Kompozyty, SAV Studio Damian Talar, Innovatice Trade and Products Strategies, Zakład Maszyn Elektrycznych EMIT oraz AIU +.

red. gramwzielone.pl