Umowa na dostawę autobusów elektrycznych dla Warszawy

Umowa na dostawę autobusów elektrycznych dla Warszawy
Fot. Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie podpisały umowę na dostawę 10 autobusów elektrycznych  od polskiego producenta Solaris Bus&Coach. Inwestycja zostanie sfinansowana z leasingu finansowego o wartości ponad 30 mln zł.

Zgodnie z umową zwycięskie konsorcjum Solaris Bus&Coach i BZ WBK dostarczy, a także sfinansuje dziesięć 12-metrowych, elektrycznych autobusów miejskich Urbino 12 electric.

Zgodnie z umową wszystkie autobusy zostaną dostarczone do końca marca 2018 roku. Będą wyposażone w baterie Solaris High Energy o pojemności 208 kWh. Ostatnie zamówienia na autobusy elektryczne, które Solaris ma dostarczyć do Niemiec, Francji czy Włoch, dotyczą tymczasem wariantów z bateriami o pojemności 160 kWh lub 240 kWh.  

REKLAMA

Autobusy będą ładowane na dwa sposoby – ładowarką zajezdniową typu plug-in o mocy od 40 do 120 kW lub za pomocą pantografu zamontowanego na dachu pojazdu.

Będzie to już druga dostawa autobusów z napędem elektrycznym dla największego przewoźnika miejskiego w Polsce, którą zrealizuje Solaris.

REKLAMA

Pierwsze 10 autobusów tegos samego typu MZA zamówił w listopadzie 2014 roku. – Elektryczne 12-metrowe Solarisy w liczbie 10 sztuk kursują na linii nr 222 i oznaczają się bardzo wysoką sprawnością techniczną. Pozytywne doświadczenia z ich eksploatacji pozwoliły na dalszy rozwój e-mobilności w stołecznej komunikacji publicznej – komentuje Jan Kuźmiński, prezes Miejskich Zakładów Autobusowych.

BZ WBK wylicza, że na koniec 2016 roku autobusy elektryczne stanowiły zaledwie 0,3 proc. wszystkich autobusów obsługujących komunikację zbiorową w Polsce. W sumie było ich 31 w 5 polskich miastach – Warszawie, Krakowie, Inowrocławiu, Jaworznie oraz Lublinie.

Tymczasem zgodnie z planami samorządów i prognozami rządowymi za pięć lat po ulicach polskich miast i gmin ma jeździć ok. tysiąca autobusów z napędem elektrycznym.

Jak podaje MZA w Warszawie, do 2020 roku po ulicach stolicy będzie kursowało 130 autobusów z napędem elektrycznym.

Stawiamy na elektromobilność. Sześć lat temu zakupiliśmy cztery autobusy hybrydowe, a dwa lata temu na Trakt Królewski wyjechały pierwsze pojazdy elektryczne. Dziś podpisaliśmy kolejną umowę – na dostawę 10 elektryków, które wyjadą na Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście już na początku przyszłego roku. Planujemy, że do roku 2020 po ulicach stolicy będzie już jeździło 160 pojazdów korzystających z tego źródła energii – komentuje Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

red. gramwzielone.pl