ORPA: Elektryki konkurencyjne cenowo w latach 2026-29

ORPA: Elektryki konkurencyjne cenowo w latach 2026-29
Fot. Renault

Ceny samochodów elektrycznych zaczną zrównywać się w Polsce z cenami samochodów z napędem tradycyjnym w latach 2026-29 prognozuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Obserwatorium zwaraca uwagę, że szacunki Bloomberga wskazują, że pojazdy elektryczne zaczną stawać się konkurencyjne cenowo względem swoich spalinowych odpowiedników około roku 2025, a pod koniec trzeciej dekady XXI w. różnice w kosztach zakupu staną się między nimi marginalne. ING podaje, że samochody elektryczne będą dostępne w porównywalnej cenie do aut tradycyjnych w 2028 roku.

Zdaniem Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych opłacalność posiadania auta elektrycznego stanie się większa od tradycyjnego, głównie z uwagi na niższe koszty eksploatacyjne, już za kilka lat i od tego momentu rozpocznie się masowa adaptacja elektromobilności na światowych rynkach.

REKLAMA
REKLAMA

W wyniku rywalizacji koncernów ceny poszczególnych pojazdów będą spadać. Przyczynić się do tego powinien również efekt skali, produkcja zostanie umasowiona oraz wprowadzona zostanie coraz większa liczba modeli spełniających oczekiwania poszczególnych grup odbiorców. Przełom w tym zakresie prognozujemy na rynku polskim w latach 2026-29 – ocenia Maciej Mazur z ORPA.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych zakłada, że spadek cen samochodów elektrycznych zbiegnie się w czasie ze wzrostem popytu, na który wpłynie rozwój infrastruktury ładowania.

W naszym kraju po 2020 roku, według projektu ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, funkcjonować ma blisko 7 tysięcy punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Planowane jest także wprowadzenie finansowych i pozafinansowych zachęt do kupna pojazdów elektrycznych, kluczowych dla rozwoju rynku.

red. gramwzielone.pl