Kolejne elektryczne Solarisy pojadą do Norwegii

Kolejne elektryczne Solarisy pojadą do Norwegii
Fot. Solaris

Pięć nowych Urbino 12 electric zasili flotę jednego z największych operatorów transportu publicznego w Norwegii Boreal Norge AS. Zgodnie z umową pojazdy zostaną włączone do ruchu latem przyszłego roku.

12-metrowe Urbino electric, zakupione przez przewoźnika Boreal Norge AS, zostaną wyposażone w elektryczną oś portalową ZF AVE 130 oraz napęd polskiej firmy Medcom. Energia do napędzania pojazdów pochodzić będzie z baterii Solaris High Power o pojemności 146 kWh.

Autobusy ładowane będą za pomocą złącza Plug-in, a także zamontowanego na dachu pantografu, który umożliwia ładowanie baterii podczas poruszania się pojazdu po mieście. Solaris zaznacza, że zastosował już analogiczne rozwiązanie dla autobusów tego samego typu dla odbiorców w wielu europejskich miastach. Jednym z przykładów jest Jaworzno czy Kraków.

REKLAMA
REKLAMA

Pojazdy dostarczone zostaną do Norwegii w lipcu 2018 r. i obsługiwać będą linie w mieście Kristiansand, które położone jest na południu Norwegii. Boreal Norge AS z siedzibą w Stavanger jest jednym z wiodących norweskich przewoźników w obszarze transportu publicznego. Firma zarządza zarówno autobusami, tramwajami, jak i promami. Grupa Boreal Norge AS zatrudnia 2 tys. osób w całym kraju.

Solaris obecny jest w Norwegii od 2006 roku. Po ulicach tego skandynawskiego kraju jeżdżą już 483 autobusy z logo zielonego jamnika. Jesienią tego roku firm Solaris Bus & Coach dostarczy dwa nowe Urbino 12 electric dla norweskiego przewoźnika Unibuss w Oslo, a także w tym samym czasie dwa pojazdy tego samego typu dla przewoźnika Norgebuss.

Solaris Urbino 12 electric został wybrany najlepszym autobusem miejskim w Europie roku 2017.

red. gramwzielone.pl