Hybrydy z Wrocławia będą jeździć po Brukseli

Hybrydy z Wrocławia będą jeździć po Brukseli
Fot. Volvo

Firma Volvo Buses otrzymała z Brukseli zamówienie na 90 autobusów hybrydowych. W ubiegłym roku zamówienie na autobusy elektryczne dla stolicy Belgii zdobył polski producent Solaris.

STIB-MIVB, przedsiębiorstwo świadczące usługi transportu publicznego na terenie Brukseli, złożyło zamówienie na 90 autobusów Volvo 7900 Hybrid. Autobusy zostaną wyprodukowane we wrocławskiej fabryce Volvo, a większość z nich zostanie dostarczona oraz włączona do regularnego ruchu jeszcze w tym roku. Zamówienie obejmuje również obsługę serwisową i konserwację autobusów, którą zajmie się brukselski oddział Volvo Trucks Center.

Pozyskując nowe autobusy hybrydowe, Bruksela robi znaczący krok w stronę rozwoju i modernizacji miejskiego transportu publicznego. Celem jest elektryfikacja całej floty pojazdów najpóźniej do 2030 roku.

REKLAMA

Belgia przoduje pod względem coraz czystszego i cichszego ruchu miejskiego. Zaledwie rok temu otrzymaliśmy od belgijskiego przedsiębiorstwa TEC równie duże zamówienie na elektryczne autobusy hybrydowe do dwóch belgijskich miast – Charleroi i Namur. Teraz także Bruksela wybiera naszą technologię. Jest to ogromny sukces, który sprawia, że całkowita liczba sprzedanych przez nas zelektryfikowanych autobusów wynosi już ponad 4000 sztuk – komentuje Håkan Agnevall, prezes spółki Volvo Buses.

Volvo sprzedało do Belgii w sumie 90 hybryd i 101 hybryd plug-in. 

Volvo 7900 Hybrid podczas postoju, ruszania i aż do osiągnięcia prędkości 15–20 km/h jest autobusem napędzanym całkowicie energią elektryczną i nie emituje spalin. W miarę wzrostu prędkości uruchamiany jest mały silnik wysokoprężny.

Autobus, w porównaniu z odpowiednikiem napędzanym silnikiem wysokoprężnym, ma się wyróżniać o 30–40 procent niższym zużyciem paliwa i emisją CO2, a emisja cząstek stałych i tlenków azotu ma być w jego przypadku o 50 procent niższa.

REKLAMA

Hybrydowe Volvo to nie jedyne zelektryfikowane autobusy, które trafią do Brukseli i które zostaną wyprodukowane w naszym kraju.

Pod koniec ubiegłego roku polski producen Solaris Bus & Coach S.A. zdobył kontrakt na dostawę do belgijskiej stolicy 25 przegubowych autobusów elektrycznych Urbino 18 electric.

Polski producent dostarczy do Brukseli 25 sztuk elektrycznych Solarisów Urbino 18 electric. Wartość kontraktu opiewa na kwotę ponad 21 milionów euro. Zamówienie złożył lokalny przewoźnik STIB.

Pierwsze pojazdy zaczną wozić pasażerów po stolicy Belgii z początkiem 2019 roku, a ostatnia dostawa przewidziana jest na lipiec 2019 r.

Bezemisyjne autobusy zostaną dostarczone wraz z pełną infrastrukturą, obejmującą zarówno 2 ładowarki w zajezdni, jak i 2 w centrum miasta oraz zasilające je stacje transformatorowe SN/NN. Jak zaznacza Solaris, umożliwi to regularne ładowanie pojazdów podczas jazdy na ich stałych trasach. Dodatkowo zajezdnia przewoźnika zostanie uzupełniona o 24 pantografowe stacje ładowania, zasilane z nowej stacji transformatorowej SN/NN, w celu uzupełniania energii podczas ładowania nocnego.

Wcześniej, w sierpniu ub.r., Solaris Bus & Coach podpisał ze STIB umowę ramową, która zakłada dostawę siedmiu sztuk autobusów bateryjnych Urbino 8,9 LE z możliwością rozszerzenia o kolejne pojazdy.

red. gramwzielone.pl