Po Lublinie będą jeździć autobusy elektryczne

Po Lublinie będą jeździć autobusy elektryczne
Fot. Volvo

Lublin ogłosił przetarg nieograniczony na zakup i dostawę autobusów elektrycznych  informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Miasto chce zmówić 20 pojazdów. Autobusy mają być elektryczne, fabrycznie nowe, tj. wyprodukowane nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dostawą, nieeksploatowane, niskopodłogowe, 12-metrowe, takie same, tej samej marki i przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Ich wyposażenie obejmie m.in. system monitoringu, klimatyzację, biletomaty z możliwością płatności kartą i gotówką, bramki liczenia pasażerów oraz trzy podwójne porty USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Wśród podstawowych parametrów technicznych autobusów wskazano następujące: baterie litowo-jonowe o pojemności większej lub równej 96 kWh, całkowita liczba pasażerów większa/równa 70 osób, a także ładowanie za pomocą złącza pantografowego na przystankach końcowych w trakcie świadczenia usług przewozowych, wielokrotnie w ciągu dnia za pomocą ładowarek dużej mocy nie mniejszej niż 450 kW zlokalizowanych na nowo budowanej pętli przy ul. Choiny (4 szt.)

REKLAMA
REKLAMA

Zakup i dostawa autobusów elektrycznych odbywa się w ramach projektu unijnego „Niskoemisyjna sieć komunikacji zbiorowej dla północnej części LOF wraz z budową systemu biletu elektronicznego komunikacji aglomeracyjnej” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. Autobusy dedykowane są do linii komunikacyjnych nr 13, 23 i 29. Odbiór pojazdów spodziewany jest w 2019 r.

Jak czytamy na stronie lubelskiego ZTM, jest to w chwili obecnej największy zakup pojazdów niskoemisyjnych wraz z infrastrukturą we wschodniej części Polski. Dostawy autobusów elektrycznych oraz trolejbusów mają postawić Lublin w pierwszym rzędzie miast będących liderami elektromobilności.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych