Szkoci ogłaszają przełom w ładowaniu EV

Szkoci ogłaszają przełom w ładowaniu EV
Fot. Fortum

Według doniesień brytyjskich mediów, szkoccy naukowcy opracowali prototyp systemu magazynowania energii umożliwiającego naładowanie pojazdów elektrycznych w czasie liczonym w sekundach. Zdaniem BBC, wynalazek zespołu z Uniwersytetu w Glasgow dysponuje potencjałem mogącym zrewolucjonizować podróżeinformuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Nowa technologia wykorzystuje tlenek nieujawnionego metalu – określany przez wynalazców jako „egzotyczna rdza” (ang. „exotic rust”) – który może zostać naładowany energią elektryczną po umieszczeniu w wodzie. 

Jak informuje BBC, dzięki technologii opracowanej przez naukowców z Glasgow, kierowcy mogliby szybko „tankować” pojazdy elektryczne na stacjach paliw, podobnie jak samochody spalinowe. Zużyty „rdzawy płyn” byłby usuwany na zewnątrz pojazdu przy pomocy specjalnej pompy.

REKLAMA
REKLAMA

Profesor Lee Cronin, będący członkiem zespołu, który pracował nad tym innowacyjnym systemem, stwierdził, że nowa technologia może sprawić, że EV staną się realną alternatywą dla samochodów napędzanych paliwami kopalnymi. Właściciele pojazdów elektrycznych będą w stanie błyskawicznie uzupełniać energię w bateriach, korzystając z tej samej infrastruktury co użytkownicy modeli spalinowych.

Obecnie długi czas ładowania jest jednym z czynników negatywnie wpływającym na praktyczność EV na co dzień.

Ponadto, naukowcy z Glasgow twierdzą, że ich system zapewni taki sam zasięg, jak w przypadku samochodów zasilanych paliwami konwencjonalnymi. Prace nad nową technologią są wspierane m.in. przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych