Autobusy elektryczne z Polski trafią do stolicy Niemiec

Autobusy elektryczne z Polski trafią do stolicy Niemiec
Solaris Urbino 12 electric. Fot. MB-one, wikimedia cc

Kolejny sukces największego polskiego producenta autobusów elektrycznych. Berlińska spółka transportu publicznego BVG zamówiła 15 bezemisyjnych autobusów Solaris Urbino 12 electric, które  do niemieckiej stolicy trafią w przyszłym roku.

Po Berlinie od kilku lat jeździ już 5 autobusów elektrycznych Solarisa, natomiast dzięki nowemu zamówieniu dołączy do nich kolejnych 15 bezemisyjnych pojazdów z logo zielonego jamnika.

Autobusy bateryjne dla Berlina będą napędzane osiami ze zintegrowanymi silnikami trakcyjnymi. Energia elektryczna magazynowana będzie w zestawie baterii typu Solaris High Energy o łącznej pojemności 240 kWh, a jej uzupełnianie odbywać się będzie poprzez gniazdo plug-in.

REKLAMA

Pojazdy pomieszczą maksymalnie 65 pasażerów, z czego 28 na miejscach siedzących. Osiem siedzeń dostępnych będzie z niskiej podłogi, ułatwiając zajęcie miejsca przez osoby z ograniczoną sprawnością ruchową.

W autobusach dla Berlina zamontowana będzie m.in. klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej, a także po 10 podwójnych gniazd USB, które umożliwiają ładowanie urządzeń mobilnych w trakcie podróży.

W sumie po ulicach niemieckich miast jeździ już łącznie 27 autobusów elektrycznych marki Solaris, m.in. po Brunszwiku, Hanowerze, Frankfurcie czy Dreźnie.

REKLAMA

W tym roku Solaris zdobył zamówienie na dostawę 10 elektrycznych autobusów do Hamburga. Podobnie jak egzemplarze zamówione przez przewoźnika z Berlina, autobusy dla hamburskiego operatora transportu publicznego Hochbahn zostaną wyposażone w baterie o pojemności 240 kWh, które będzie można ładować poprzez złącze typu plug-in. Już obecnie po hamburskich ulicach jeździ 30 autobusów wyprodukowanych w Bolechowie, w tym pięć autobusów elektrycznych.

Solaris Urbino 12 electric to model, który w ubiegłym roku zdobyły prestiżową nagrodę „Bus of the Year”.

Polska firma produkuje autobusy elektryczne od ponad dekady. Do końca 2017 roku sprzedała 127 takich pojazdów, z czego 63 w zeszłym roku, a 48 z nich w ub.r. trafiło do przewoźników w naszym kraju. Setny autobus elektryczny, Urbino 18 electric, Solaris dostarczył na przełomie 2017/18 r. do Jaworzna wraz z ostatnią częścią przetargu na 22 pojazdy bezemisyjne. 

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.